Zika virüsü nedir, Nasıl Bulaşır ?

Zika virüsü nedir, Nasıl Bulaşır ?
5 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 1.524 kez okundu.

Avrupa ülkelerinde hızlı bir şekilde yayılan zika virüsü özellikle bebeklerin beyin gelişmine büyük oranda zarar vermektedir. Oldukça korkutucu bir virüs olarak adlandırılan zika virüsü, insan sağlığını olumsuz yönde etkilediği için, bu hastalığı olan kişilerin hamile kalmamaları önerilmektedir. Son yıllarda başta domuz gribi,ebola gibi dünyaya korku salan virüsler arasında yer alan zika virüsün, bilim adamları tarafından yapılan açıklamalar sonrası, virüsle mücadele edecek aşının en az 10 yıl süreceği belirtilmektedir.

Hastalık ilk olarak Güney Amerika ve Orta Amerika’yı ziyaret amaçlı giden bir turistin incelenmesi ile ortaya çıktı. Virüsün oldukça hızlı bir şekilde yayılmasını engellemek için bilim adamları tüm gücüyle çalışmalarını sürdürüyor.

zika

ZİKA VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR ?

Virüsün bulaşmasında sıtma hastalığında olduğu gibi sivrisinekler insandan aldıkları kanları başka insanlara yaymaktadır. Özellikle yağışlı ve nemli ortamlarda bu virüsün yayılma hızı oldukça fazladır. Hastalığın belirtileri halsizlik,ateş ve gribal sorunlar olarak ortaya çıkabiliyor.

Zika virüsü‘nün hamile kadınlara bulaşması ile beraber sakat doğumlar meydana gelebiliyor.  Bebek beyin gelişiminin tamamlanması nedeniyle kafaları anormal küçüklükte doğan bebek sayısıda oldukça fazladır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git