Yılbaşı veya Noel Kutlamak caiz mi ?

Yılbaşı veya Noel Kutlamak caiz mi ?
20 Aralık 2013 tarihinde eklendi, 8.343 kez okundu.

2 kavram birbirine yakın görünsede, kutlamalar nedeni ile birbirine benzemektedir. Yılın başı onları bayramı kabul edildiğinden bizlerimde aynı şekilde evi çam ağaçları ve süslerle süslememiz onların bayramına ortak olduğumuzu gösterir.

Dini kitaplarda yer alan açıklamaya göre ; Noel günü ve gecesinde, kâfirlerin paskalya ve yortularında, onlar gibi bayram yapan küfre girer. Yılbaşı kutlamalarının Çevreye olumsuz bir zararı vardır, binlerde çam ağacının kesilmesi ile doğa yok edilmeye sürüklenir.

yilbasini_kutlamak_caiz_mi

Hıristiyan ülkelerde olduğu gibi, Müslüman ülkelerde de bu cinayetler işlenmemeli. Hıristiyanlara benzememek için yılbaşı gecesi hindi yememeli! Yenirse mekruh olur. Birkaç gün sonra yenebilir. Kumar oynamak, tombala çekmek gibi oyunlar ise zaten her zaman caiz değildir. Bu gece, gayrı müslimlere benzemek gayesiyle çeşitli yiyecek, içecek almak da caiz olmaz.

Yılbaşı gecesine özel şeyler yapmak, sizinde kutlama niyetinde olduğunuzun bir göstergesi olur.

Yalnız Hıristiyanların değil, Yahudilerin ve bütün bâtıl dinlerin ibadetlerini yapmak, onlara benzemek olur. Mesela 21 Martı Nevruz Bayramı diyerek kutlamak da böyledir. Kâfirlerin ibadetleri ve çirkin işleri hariç, mubah olan âdetlerini yapmakta mahzur yoktur. Yani onlara benzemiş olunmaz.

Noeli kutlamak asla caiz değildir. Bir zaruret olursa, caiz olur. Mesela devletlerarası protokolde zaruret olduğu için kutlamak caiz olur. Fakat, Noel ile ilgisi olmayan yılbaşında bir Müslümana tebrik kartı yazıp, yeni bir yılın insanlık için, Müslümanlar için hayırlı olmasını dilemek günah değildir. Yahut, (yeni yılın kutlu olsun) diyene, (seninki de kutlu olsun) demek günah olmaz. Bu inceliği anlamalıdır!

Yukarıda cümlelerden anlaşılacağı gibi Hıristiyanların bayramı olarak kabuz edilen Yılbaşı veya Noel kutlamaları caiz değildir.

YILBAŞI KUTLAMAK CAİZ Mİ Nihat Hatipoğlu Açıkladı

Noel kutlaması caiz midir, yılbaşında kutlama yapmak günah mıdır ?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git