Yeşilçam oyuncusu Tanju Gürsu vefat etti

Yeşilçam oyuncusu Tanju Gürsu vefat etti
7 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 2.100 kez okundu.

Yeşilçam dizilerinin en çok aranan isimlerinden biri olan “Tanju Gürsu” öğlen saatlerinde kaldırıldığı Bostancı FSM Hastanesin’de solunum yetmezliği nedeniyle saat 16:00 sıralarında vefat etmiştir. Bu üzücü haberi kardeşi Temel Gürsu sosyal medya hesabından “Canım Ağabeyim Tanju Gürsu Yoğun Bakımda Sevenlerinin Dualarına İhtiyacı Var. ” mesajı ile duyurmuştu.

Türk sinemasının en tecrübeli oyuncularından biri olan Gürsu, birden fazla film’de rol almış ve yönetmenlik yapmıştır.

Tanju Gürsu Kimdir ?

1938 yılında Trabzon’un iskenderpaşa Mahalesinde dünya’ya gelen Gürsu,Trabzon lisesinden mezun olmuştur. 962 yılında Ses dergisi tarafından açılan yarışmayı kazanıp, oyuncu olarak sinemaya başlamşası ile beraber dizi ve filmlerde rol almaya başlamıştır, geçen süre içerisinde film senaryosu yazmaya başlamış ve filmlerin yönetmenliğini yapmıştır.

1988 yılında izleyici ile buluşan Kurtar Beni filmiyle Altın portakal kazanan Gürsu, Köpekler Adası filmiyle En İyi Erkek Oyuncu olarak seçildi. Trabzonspor’da İdari ve Teknik Konulardan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Gürsu, Ayla Gürsu ile evli olup, Kerem ve Emre adında iki oğlu vardır.

Ödülleri

25. Antalya Film Festivali, 1988, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Kurtar Beni
34. Antalya Film Festivali, 1997, En İyi Erkek Oyuncu Köpekler Adası
40. Antalya Film Festivali, 2003, Yaşam Boyu Onur Ödülü

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git