Yeni Düzenleme ile Esnafta işsizlik Maaşı Alabilecek

Yeni Düzenleme ile Esnafta işsizlik Maaşı Alabilecek
30 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 2.104 kez okundu.

İşyerinin kapanması veya çeşitli nedenlerden dolayı içten çıkarılmanız ile beraber, gerekli şartları taşıyan kişilere işsizlik Sigortası Fonundan işsizlik maaşı ödenmektedir. Kişinin çalışma yılı ve sigortalı kaldığı süreç göz önünde bulundurularak yapılan ödemeler artık dükkanı kapanan esnaf içinde geçerli olacak ve bu ödemeler 1300 Tl’ye kadar  gerçekleşecektir.

İşçinin yeni bir iş bulana kadar 10 aya kadar ödenen bu maaş 659 – 1318 TL arasında değişiklik göstermektedir. Son günlerde Ülkemizde ekonomik yönden birçok esnaf işlerin eskisi gibi olmadığını ve işçi çalıştırmanın oldukça zor olduğunu dile getirmesi ile vergi ödemelerinde zorlandıklarını bu nedenle işyerini kapattıklarını dile getirdi.

Esnaflar işsizlik fonu kurularak, işyerini kapatma zorunda kalanların yeni bir iş kurana kadar işsizlik maaşı almaları için çalışmaların başladığını dile getiren Gümrük Bakanı, Bülen Tüfenkci yaptığı açıklamada ; Esnafın iflas etmesinin ardından kirasını ödemesi ve evine ekmek götürebilmesi için esnafa’da işsizlik maaşı verilmesi konusunda çalışmalarda sona geldiklerini belirtiyor.

SİGORTA PİRİMİNDEN %2 KESİNTİ YAPILACAK

Yapılan çalışma ile esnafın bağ-kur sigorta priminden %2 işsizlik sigortası primi kesilecek ve buna devlet katkısı eklenecektir. Normal çalışanın brüt kazancı %1 iken, işverende bu %2 olacaktır.  Esnafın belirli bir süre işsizlik fonuna ödeme yapmasının ardından, dükkanını kapatmak zorunda olan esnafa geri ödeme yapılacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git