Yeni Çipli Kimlik Nasıl Alabilirim?

Yeni Çipli Kimlik Nasıl Alabilirim?
24 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 2.049 kez okundu.

Çipli kimlik kartlarının dağıtımı Türkiye geneli 2 Ocak 2017 tarihinden itibaren başladı. Yeni kimlik kartlarının nasıl alınacağı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Kimlik kartınızı almak için basit birkaç aşamayı yerine getirmeniz gerekiyor.

Çipli Kimlik Kartı Başvurusunu Nasıl Yaparım?

Nüfus Ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlü Sitesine girdikten sonra TC Kimlik Kartı sekmesini seçmeniz gerekiyor. Daha sonra randevu al butonuna tıklamanız gerekiyor. Alo 199 hattını arayarak da randevu alınabiliyor. Çipli kimlik kartı randevunuzu aldığınız gün ve saate randevu aldığınız ilçe nüfus müdürlüğünde olmanız gerekiyor. Randevu almadan nüfus müdürlüğüne giderek, çipli kimlik kartı başvurusu yapılabiliyor. Ancak bu yol kalabalıktan dolayı çok vakit kaybettiriyor.

Çipli Kimlik Kartı Başvurusunda Hangi Belgeler İsteniyor?

Nüfus cüzdanınız ve son 6 ay içinde çekilmiş, 1 adet biyometrik fotoğrafınızı yanınızda götürmeniz gerekiyor. İşlem tamamlandıktan sonra 16 TL ücret isteniyor. Nüfus müdürlüğü, size özel şifrenin yanında geçici kimlik belgesi düzenleyerek veriyor. Eski kimliğiniz ise sizde kalıyor. Eğer kimliğinizi değiştirip kaybettiğiniz takdirde yenileme ücreti olarak 32 TL alınıyor. Çipli kimlik kartı başvurusunu 15 yaşını doldurmuş olanların şahsen nüfus müdürlüğüne giderek yapmaları gerekiyor. Başvuran kişilerin parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi biyometrik verileri alınıyor.

Çipli kimlik kartı başvurunuzun hangi aşamada olduğu Nüfus Ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sitesine girip TC Kimlik Kartı sekmesine tıklayarak öğrenilebiliyor. Kimlik kartları hazırlanıp gönderme şamasına geldiğinde telefonunuza mesaj yolu ile ileti geliyor. Başvurunuz sırasında size nüfus müdürlüğünce şifre veriliyor. Nüfus müdürlüklerinde bulunan KIOKS’larda şifre değiştirme, kişisel mesaj değiştirme, kart kontrolü işlemleri ve şifre bloke kaldırma işlemleri yapılabiliyor. Kimlik kartlarının geçerlilik süresi ise on yıldır. On yıl dolmadan istek üzerine değiştirilebiliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git