Yağ Bezesi Nedir?

Yağ Bezesi Nedir?
27 Şubat 2014 tarihinde eklendi, 1.590 kez okundu.

Her yaştan kişide çıkabilecek olan Yağ bezesinin Tıb dilinde anlamı lipom yada lipoma olarak da bilinmektedir. Tümör olarak adlandırılsa da kötücül değildir. Vücutta yağ dokusu bulunan her bölgede görülebilmektedir. Genellikle iki omuz arası ve ensede görülmektedir.  Yağ bezelerinin çıkma nedenleri ve ne gibi ağrılara neden olduklarını merak ediyorsanız, alt kısıma yer alan bilgileri okumaya devam edin.

yag-bezesi

Büyük, küçük farketmeden her yaşta insanda görülebilen yağ bezeleri (Lipom) deri ile kas dokusu arasında yer edinir ve kötücül olmayan tümörlerin genel adıdır.

Yağ Bezesi kötü huylu bir kitle değildir ve genellikle kişiye zararsızdır. Sıklıkla kollarda, gövdede, sırtta, bacakta boyunda ve kalçada çıkar.

Lipom(Yağ Bezesi) tanısı sıklıkla klinik muayene ile konur. Eğer yerleşim yeri farklı ise veya şüphelenilen klinik bir durum var ise ultrasonografi, tomografi, iğne ile biyopsi veya cerrahi biyopsi yaptırılabilir.

Tedavi genellikle gerekli değildir. Ancak lipom istenmeyen bir yerleşim yerinde ise ve basıya bağlı sıkıntı oluşturuyorsa, ağrılı ise, hızla büyüyorsa veya hastada kozmetik sorunlar yaratıyorsa cerrahi olarak çıkarılmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git