WordPress ingilizce olan paneli türkçe yapmak

WordPress ingilizce olan paneli türkçe yapmak
11 Ocak 2013 tarihinde eklendi, 4.321 kez okundu.

Kolay kullanımı ve admin panelli ve geniş tema seçeneği ile wordpress son zamanların en çok tercih edilen sistemleri arasında yer alıyor.Web sitesi zorunluluğu 2012 yılında gelmesine rağmen birçok kişinin halen web sitesi bulunmamakta,tasarımcılarında kolay yönetilebilir ve fazla uğraş vermemesi nedeniyle wordpress sistemini tercih ediyorlar. Geçenlerde Godaddy sitesinden wordpress ekonomi hostingini aldım, fakat hosting ve domain panelleri bilgisi olmayanlar için gayret zor. Sistemde şöyle bir özellik bulunuyor eğer ekliyeceğiniz domainde aynı firmada ise domain nameservleri otomatik olarak güncelleniyor.Godaddy seçeneğinde otomatik olarak Mysql oluşturma ve wordpress kurma seçeneğide bulunmaktadır,fakat admin paneline baktığınızda ingilizce olarak kurulmuş, sizler için bu paneli fazla uğraş vermeden nasıl Türkçe yapacağınızdan bahsedeceğim.

 • Öncelik olarak ftp kısmında bulunan ; wp-config.php dosyasını bir editör veya Not defteri ile açtıktan sonra ctrl + f yaparak aşağıda bulunan kodları bulunuyoruz.

define (‘WPLANG’, ”);  daha sonra bu kodu define (‘WPLANG’, ‘tr_TR’);  olarak güncelledikten sonra admin paneline son halini gönderiyoruz.

 • Admin panelinde Başlangıç Segmesinde bulunan Uptade kısmından wordpressi güncelliyoruz. Aşağıda resim olarak örnekte bulundum.

wordpress-turkce-yap1

Update Automatically tıkladıktan sonra otomatik wordpress siteniz güncellenecek ve Türkçe olacaktır.

Yeni sürümlerde bu isim Reinstall Now olarak değişmiştir. Bazı arkadaşlar bu işlemlerden sonra wordpress admin panelinde beyaz sayfa sorunu almış olabilirler,bunun için’de tavsiyem cpanel kısmında bulunan klasör seçeneğinden sitenizin bulunduğu wp-config.-php dosyasını edit ile açarak <?php önünde farklı bir kod varsa silerek sorunu halletmenizi tavsiye ederim. Eğer yapamayan arkadaşlar varsa burdan yazarlarsa yapılışını online olarak gösterebilirim.

 

WordPress ingilizce olan paneli türkçe yapmak Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. Hakan KARACA dedi ki:

  yardımlarınız için teşekkürler umarım bişeyler yapabilirim bu işlerde çok yeniyim 🙂

 2. haliş dedi ki:

  online olarak yardıma devam mı

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Skype adresinizi iletirseniz uzak bağlantı ile yardımcı olabiliriz.


Sayfa başına git