William Henry Bartlett Kimdir

William Henry Bartlett Kimdir
3 Temmuz 2013 tarihinde eklendi, 1.895 kez okundu.

William Henry Bartlett Kimdir, William Henry Bartlett Hayatı Hakkında Bilgi

William-Henry-Bartlett

William Henry Bartlett  (d. 26 Mart 1809, Kentish Tovvn – ö. 13 Eylül 1854, Malta-Marsilya arasında), İngiliz ressam ve mimar.

Önceleri, çeşitli resimli kitaplar yazan mimar John Britton’ın yanında çalıştı; Britton’ın Picturesque Antiquities of English Cities (İngiliz Kentlerinin Pitoresk Kalıntıları) başlıklı kitabı için bir dizi çizim hazırladı.

Daha sonra çeşitli yolculuklar yaptı; Avru­pa, Amerika ve Yakındoğu’yu gezdi. Re­simleri 1831-33 arasında Londra’da Kraliyet Akademisi’nde sergilendi. Yakındoğu’ya al­tı yolculuk yapan Bartlett, 1835′te istan­bul’a gitti. Örada yaptığı resimlerin oyma- baskıları, Julia Pardoe’nin 1839′da Londra’ da basılan The Beauties of the Bosphorus (Boğaziçi’nin Güzellikleri) adh seyahatna­mesinde yer aldı. Bartlett’in Anadolu’yu konu alan resimlerinin bazı oymabaskıları da 1838′de, J. Carne’ın Syria, the Holy Land, Asia Minör… (Suriye, Kutsal Top­raklar, Küçük Asya…) adlı yapıtında kulla­nıldı.

Eski mimarlık kalıntılarının ressamı olarak büyük ün kazanan Bartlett, kendi yazdığı kitaplan da resimledi. Bunların başlıcaları şunlardır: Walks about the City and Environs of Jerusalem (1844; Kudüs ve Çevre­sinde Gezintiler), Forty D ay s in the Desert (1848; Çölde Kırk Gün), The Nile Boat (1849; Nil Gemisi), Pictures from Sicily (1852; Sicilya’dan Resimler). Bartlett’in özgün çizimlerinden ikisi British Museum’dadır, öbürleriyse özel koleksiyonlara dağıl­mıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git