Web Sitenizde bulunan iframe virüsü nasıl temizlenir

Web Sitenizde bulunan iframe virüsü nasıl temizlenir
24 Ekim 2013 tarihinde eklendi, 2.188 kez okundu.

Merhaba arkadaşlar son 3 yıldır yaygın bir şekilde artan ve tüm dosyalara bulaşmasından dolayı kalıcı olan virüsten kurtulmanın yolları ve yapılması hakkında gerekli bilgileri sizler için uygulayarak ve deneyerek gerçekleştircem. İframe şeklinde tüm dosyalara bulaşan virüs siz silmenize rağmen diğer dosyaların birinde bile olsa tekrar yayılabilmektedir. Bu virüsün amacı sitenize gelen hitleri kendi sitesine yönlendirmek ve sizi google üzerinden zararlı siteye gibi göstermesidir.Bu konu hakkında birden fazla arkadaşa yardımcı oldum, çünkü ne yapacaklarını tam olarak bilmiyorlardı.

İframe virüsünden nasıl kurtulacaksınız ?

İlk önce Advanced Find and Replace programını indirdikten sonra kurulumunu yapıyorsunuz. Bu programın nasıl kurulacağını bilmeyenler Bu bölümden öğrenebilirler.

Program kurulum işlemini gerçekleştirdikten sonra gelelim ftp de bulunan tüm dosyalarımızı çekmeye, Son zamanların en yaygın programları arasında bulunan Filezilla ile dosyaları boş bir klasöre yükleyiniz. Ftp den nasıl çekildiğini bilmeyenlere yardımcı olabilirim.

Aşağıda programın açılmış halini görüyorsunuz, bu kısımda yer alan Browse segmesinden ftp den çekmiş olduğunuz dosyaların olduğu klasörü seçeçeksiniz.

advanced-find-an-replace-kurulum-nasil-yapilir-acaba

Yukarı kısımda bulunan  +Enjoy -download “Abacre” kısmına iframe olarak yazar Execute yaparsanız, dosyalarınızda bulunan iframe kısımları görünecektir. Fakat bazı virüsler php dosyalara base64 tarzında bulaşmaktadır. Bu nedenle base64 yazarakta aramanızda fayda var. Arama işlemi bittikten sonra virüs bulaşmış olan bir web sitesinin örneğini aşağıda belirttim.

virus-bulasan-site

Dosyaya sağ tıklayıp düzenle dedikten sonra bilmediğiniz o kodu silebilirsiniz. Dikkatimizi çeken en önemli nokta ise yukarda bulunan dosyaların çoğunun ismi ve wordpress yapısı altında böyle dosyaların barınmamasıdır. Bu nedenle direk olarak silmenizde fayda var. Daha sonra ftp yi komple silin ve temizlediğiniz dosyaları geri atınız. İşleminiz tamam web sitelerine bulaşan iframe ve base64_code virüslerini nasıl temizleyeceğiniz hakkındada bilgi sahibi oldunuz.

iframe virüsü temizleme programı , base64 virus wordpress temizleme , web sitemdeki virüsü nasıl temizlerim

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git