Üst Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Nasıl Korunulur ?

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Nasıl Korunulur ?
29 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 2.406 kez okundu.

Sonbahar ve Kış aylarında havaların soğuması ve yağışların başlaması ile beraber sağlığımıza dikkat ederek, enfeksiyon hastalıklardan korunmamız mümkün hale geliyor. Kapalı ortamlarda daha fazla zaman geçirmemiz nedeniyle, enfeksiyonların öksürük ve hapşırma yolu ile bulaşma riski bulunduğundan, ortamı sık sık havalandırmalı veya bu durum mümkün değilse, ortamdan uzak durmak daha mantıklı gelmektedir. Kış aylarında görülen enfeksiyon hastalıklarından ; Grip, Nezle ve sinüzit soğuk havanın gelmesi ile beraber ortaya çıkar. Kişiden kişiye kolaylıkla bulaşan bu hastalıkların en belirgin özellikleri ; burun akıntısı,boğaz yanması,ateş,öksürük ve yorgunluktur. Bireyin hasta olduğunu anlaması hiçte zor değildir.

Üst yolunum enfeksiyonlarından korunmak için öncelikle el hijyenine önem vererek, ellerimizi devamlı yıkamalı, ve tokalaşma sonrası elimizi yüz bölgesine değdirmemeliyiz. İnsan yaşamını olumsuz bir şekilde etkileyen enfeksiyon hastalıklar toplum içinde de insanların sizden uzak durmasına neden olabilir. Bu nedenle bu hastalıklardan nasıl korunabileceğiniz konusunda ayrıntıları alt kısımdan inceleyebilirsiniz.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Nasıl Korunulur ?

Sağlık : Bağışıklık sistemini güçlendirmek için sıklıkla sebze türü gıdalar tüketmek ve bol bol vitamin almak gerekiyor. Üst solunum yolları hastalıklarına karşı meyvelerin içerisinde yer alan vitaminlerin önemli bir kalkan olduğu biliniyor.

Kilo Kaybına Dikkat : Zayıflamak için yaptığınız diyetler vücüdunuzun enfeksiyonlara karşı direncini yitirmesine neden olabilir.

Su Tüketin : Sıvı tüketimini arttırarak, üst solunum yollarının kurumasına izin vermeyin.

Hastalılardan Kaçın : Kalabalık ortamlardan uzak durun, bulunduğunuz ortamın havasız olması nedeniyle konuşma,öksürme gibi durumlar ile enfeksiyonların bulaşma riskinin fazla olduğunu unutmamalı, gerekiyorlar ortamdan uzaklaşmalısınız.

Grip Aşısı : Önceki yıllarda çevremde birçok kişi grip aşısı yaptırdı, tabi bu durumda grip olmama gibi bir durum söz konusu değil, sadece grip hastalığını daha az etki ile atlatmayı mümkün hale getiriyor.

Çevrenizde hasta olan kişileri kolayca belirleyebilirsiniz. Yakın temastan kaçınırken, kapalı ortamda durmamaya özen gösterin. İlk olarak burun akıntısı ve beraberinde ateş, öksürme ile kendini belli eden enfeksiyon hastalıklarından korunmak için oldukça dikkatli davranmak gerekiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git