Tuz Yaşlanmayı Hızlandırıyor mu ?

Tuz Yaşlanmayı Hızlandırıyor mu ?
27 Mart 2014 tarihinde eklendi, 1.232 kez okundu.

apılan birtakım araştırmalara göre ergenlik döneminde alınan aşırı tuz, hızlı yaşlanmanın habercisi olmaktadır.

Georgia Regents Üniversitesi tarafından yapılmış olan bir araştırmayla beraber tuz alımında mümkün derecede azalmalara gitmek bununla birlikte ihtiyarlama sürecini de yavaşlatabiliyor. Aşırı fazla tuz tüketmenin kötü sonuçlarına hekimler fazla uyarı çekerken, çok tuz tüketmenin yalnızca ihtiyarlama değil kalp rahatsızlıkları, felç rizikonunu da yükselttiği bilinmektedir.

tuz

Birey Ömrünün Uzunluğunu Gösteren DNA Parçası TELOMER

DNA’da yer alan ve birey ömrünün uzunluğunu tespit eden telomerler baskı , sigara içmek , fizyolojik etkinlik yapmamak benzeri sebeplerle azalabiliyor. Yaşları 14 ile 18 aralarında değişim gösteren 765 ergenlik yaşına girmiş çocuk üstünde yapılan araştırmada tuz tüketim miktarları değerlendirildi. Uzman Kişiler bununla birlikte bir sürü çok tuz tüketen ve obez denilecek kiloda yer alan gençlerin telomerlerinin, tuz tüketmeyenlerden ek olarak az meydana geldiğini da saptama etti .

Araştırmayı yürüten ekibin en başında yer alan Dr. Haidong Zhu, ” Bir Sürü sıhhatli fakat çok tuz tüketen gençlerde dahi hücre yaşlanması meydana geldiğini gördük. Bununla Birlikte obezite bedende fazla yüksek enfeksiyona sebep olur ve bu da hücre yaşlanmasının nedenlerinden biridir.” diye konuştu .

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git