Teravih Namazı Nasıl Kılınır (Resimli ve Videolu Anlatım) 2014

Teravih Namazı Nasıl Kılınır (Resimli ve Videolu Anlatım) 2014
28 Haziran 2014 tarihinde eklendi, 1.079 kez okundu.

ramazan-ayi-ilk-teravih-namazi-ile-basladi-36962

Ramazan ayının gelmesi ile beraber ilk teravih namazı 27 Haziran 2014 tarihinde kılınacaktır. 28 Haziran 2014 Cumartesi günü ilk orucunu tutacak olan müslümanlar için oldukça önemli bir ay olan Ramazan ayında, küslükler ortadan kalkar ve bu önemli günde insanlara yardım etmenin sevabıda oldukça yüksektir.

Terâvih namazı, Geleneksel İslamda Ramazan ayında her gece kılınan bir namazdır.

Teravih namazının vakti, yatsı namazından sonra başlar, sabah namazı vakti girinceye kadar devam eder. Teravih namazı yatsıya tâbi bir sünnet olduğu için, vitir namazı teravihden sonra kılındığı gibi, önce de kılınabilir.

Teravih Namazı Nasıl Kılınır

Yatsı namazının ardından kılınan teravih namazı 20 rekattır. Cami’de cemaat ile kılınmasının sevabıda bir o kadar büyüktür. Ev ortamı kalabalık ve bir imam bulunuyorsa, imam eşliğinde de evde kılınabilir.Teravih namazı erkekler ve kadınlar için sünnet-i müekkededir. Ramazan ayında kılınır. Hastalık veya yolculuk nedeniyle oruç tutamayan kimselerin de teravih namazını kılmaları sünnet sayılır. Peygamber Efendimiz, teravih namazıyla ilgili olarak şöyle buyurmuştur: “Faziletine inanarak ve mükâfatını dileyerek Allah rızası için Ramazan gecelerini ibadet ederek geçiren (teravih namazını kılan) kimsenin geçmiş günahları affolunur.”

Teravih Namazının Kılınışı

Teravihi en faziletli kılma biçimi, 10 selam ile ikişer rekatlar halinde kılmaktır. Yaygın olan kılma şekli ise, 4 rekatta bir selam vermek kaydıyla kılmaktır. 6 rekatta bir selam vererek de kılınabilir. Teravihi iki rekatta bir oturmak kaydıyla tek selamla 20 rekat birden kılmak da mümkündür. Fakat gece namazlarını 8 rekattan çok olarak bir selamla kılmak mekruh olduğundan teravihi de bu şekilde kılmamak icap eder. Teravih kaç selamla kılınırsa kılınsın, iki rekatta bir mutlaka oturarak kılınmalıdır.Eğer iki rekattan sonra oturmayıp 4 rekatta bir oturulmuş ise, o 4 rekatlar iki rekat sayılır. Selam verilmese bile, her iki rekat sonunda mutlaka oturulmalıdır.

Zorlu hava sıcaklarına rağmen Allah hepimize orucumuzu zedelenmeden tutmayı nasip etsin.

namaz namaz1

Teravih Namazının Kılınışı Videolu Anlatım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git