Ter Kokusu Nasıl Geçer

Ter Kokusu Nasıl Geçer
25 Haziran 2014 tarihinde eklendi, 2.296 kez okundu.

ter-kokusuna-dogal-cozumler

Yaz ayının gelmesi hava sıcaklıklarının artmasına neden oldu. Yorucu ve daha fazla emek harcayarak çalışan kişilerin terlemesi ve pis bir koku yayması nedeniyle, bunun hakkında yapılması gerekenleri ayrıntıları ile araştırdık. Hiç kimse çevresinde pis kokmak istemez ve hormonların daha fazla ter ortaya çıkararak sizi rahatsız etmesini engellemek için yapılması gerekenler alt kısımda verilmiştir.

Termeleme olayı tamamen istem dışı gelişir,  vücut sıcaklığını düzenleyen, vücudu toksinlerden arındıran ve tuz dengesini koruyan bir vücut olayı olarak gösterilebilir. Vücut kısmında en çok terleme sonrası koku yayan kısım koltuk altıdır.

Terlemenin Nedenleri ?

  • Spor ve Sıcak havalarda uzun yürüyüşler
  • Endişe ve Stres hali
  • Hastalıklar
  • İş çalışmalarına aralıksız olarak devam etme

Günlük yaşamamızda ortam sıcaklığının yükseldiği fiziksel aktiveler sırasında daha fazla terleriz. Günlük hava sıcaklığı ve aktivelere göre insanlar 0.5 ile 1 litre arası terler.

Terden korunma yolları ?

  • Yaz aylarında pamuklu kıyafetleri giymeli ve dar olmamasına özen göstermelisiniz.
  • Günlük olarak yıkanmalı vücut kısmını terden arındırmanız kötü kokuyu ve baktarileri ortadan kaldırır.
  • Yakıcı gıdaların terletme özelliği bulunduğundan yaz mevsiminde acı,alkol benzeri ürünlerden uzak durun.
  • Kış aylarına göre daha fazla su tüketilen yaz aylarında, su matabolizma hızını yavaşlatır ve terleme oranını en alt seviyeye çeker.
  • klorofil yönünden zengin olan sebzeler (lahana,ıspanak,maydonoz) vücudun koku giderici etkisini arttırır.
  • Terlemeyi ve ter kokusunu acı baharatlar,sarmısak ve soğanın arttırdığı kanıtlanmıştır.

Ter Kokusu Nasıl Geçer

Hava sıcaklığı ile beraber iş ortamında bulunan kişilerin terlemesi kaçınılmazdır. Buna rağmen ter kokusu yerine özel markaların ürettiği Deodorantlar antibakteriyel bazı maddeler ve alkol içerirler. Böylelikle bakteri üremesini ve bu deodorantların bulunan kokusunun teri engelleyerek daha temiz koku yayması nedeniyle koltuk altı Deodorantlar sıklıkla tercih edilir.

Size tavsiye duş aldıktan sonra koltuk altını iyi bir şekilde kurulayın. Daha sonra alt kısımda önerebileceğim Koltuk altı stickini sürün.

lady-speed-stick

Tabi bunlar sabuna benziyor. Uzun bir zaman sonra kokusunda değişiklikler ortaya çıkıyor. Bunların sıvı olan tarzı daha mantıklı olur. Böylelikle ter kokusunu ortadan tamamen kaldırabilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git