TEOG Lise Tercihleri Nasıl Yapılacak 2014

TEOG Lise Tercihleri Nasıl Yapılacak 2014
26 Mayıs 2014 tarihinde eklendi, 961 kez okundu.

teog

2014 yılında gerçekleşen Teog sınavının ardından öğrenci ve velilerin akıllarında kalan sorular arasında tercihlerin nasıl yapılacağı konusunda ufak bir araştırma yaptık.

Milli eğitim bakanlığı tarafından açıklanan Lise tercihlerinin tek bir listeden yapılması hedefleniyor. Öğrenciler A ve B şeklinde 2 grup tercih ettikleri okulları yazıyorlar, ilkine kayıt olamadıkları taktirde, 2. tercihlerinde kontenjan ve puan yetmesi durumunda yerleşebiliyorlar.Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Uygulamasının ilk kez bu yıl gerçekleşmesi öğrenciler için ne gibi zorluklara neden olacak. Yerleştirme klavuzlarında yer alan bilgiler ve kılavuzun içeriği hakkında bilgilerdirme bakanlık tarafından açıklandı.Bir hafta son istanbulda yapılacak olan toplantıda Bakan Nabi Avcı’nın yerleştirme konusunda netlik getireceği beklenmektedir.Yerleştirme öncesi liseler ile ilgili bazı değişikliklerin yapılması bekleniyor.Bu değişiklikler arasında Anadolu Öğretmen Liseleri’nin fen, sosyal bilimler veya anadolu liselerine dönüştürülecek olması. Anadolu imam hatip lisesi ve mesleki ve teknik anadolu lisesine dönüşüm ise tüm mesleki ve teknik eğitim genel müdürlüğü ile din öğretimi genel müdürlüğüne bağlı okullardan yapılacak. Bu düzenleme ile Yerleştirmeye Esas Puan tüm okul türlerine öğrenci alımı sırasında kullanılacak.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Uygulaması, özel okulların tam burslu öğrenci kontenjanlarına yerleşimi de kapsıyor.

İlerleyen günlerde tercihlerin nasıl yapılacağı daha detaylı bir şekilde Meb’İn açıklanmasından sonra sitemizden paylaşılacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git