Tarçın Selülite Etkili Mi?

Tarçın Selülite Etkili Mi?
6 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 850 kez okundu.

Tarçın, hoş aroması, lezzeti ve kokusuyla oldukça popüler bir baharattır. Aynı zamanda tıpta kullanımıyla da bilinmektedir. Tarçın yapısı gereği yağ yakma özelliğine sahip etkili bir baharattır ve bu sebeple sık sık diyetlere de yağ yakıcı özelliği sebebiyle dahil edilmektedir. Tarçın aynı zamanda vücudumuzda biriken toksinlerin dışarı atılması ve dolaşımın hızlandırılması konusunda da oldukça etkilidir ve sağlıklı bir baharat olması, antioksidan etkiye sahip olması yönünden de oldukça faydalı bir baharattır.

Selülit de vücudun belli bölgelerinde oluşan yağ birikintisidir ve oluşan yağları parçalayıp yakmayı başardığımızda selülit azaltılabilecektir. Ayrıca, selülit oluşumundan kurtulmak istiyorsak aynı zamanda vücudumuzda bulunan toksinleri atmalı ve dolaşımı hızlandırmalıyız. Bu nedenle tarçının yukarıda saydığımız bu çok değerli özelliklerinden faydalanarak selülit ile mücadelede başarılı olma şansımız yüksektir.

Selülite Neden Olan Nedir?

Selülit, ergenlik döneminde ve yetişkinlik döneminde kadınların % 90’ını etkileyen kozmetik bir sorundur. Erkeklerde de görülebilmesine rağmen kadınlarda görülme oranı oldukça yüksektir. Bunun sebebi ise kadın vücudunun daha çok hormonal değişikliklere maruz kalması ve bağ dokularının daha esnek olması sebebiyle yağ birikimine olanak sağlayan bir yapıda olmasıdır. Bunların yanında selülitin oluşmasında beslenme ve yaşam koşulları da etkilidir.

Beslenme alışkanlıklarında doymuş yağlar, trans yağlar, şekerler ve diğer rafine gıdaların yer alması da selülit oluşumunu tetiklemektedir.

Selülit oluşumuna neden olan diğer etkenler:

Hareketsiz yaşam.

Yeterince su tüketmemek.

Dolaşım bozuklukları.

Hormonal dalgalanmalar.

Aşırı tütün kullanımı, alkol ve kahve tüketimi.

Çok dar giysiler giymek.

Kabızlık.

Selülit İçin Tarçın Nasıl Kullanılmalı?

Selülit tedavisi kolay değildir ve oldukça çaba gerektiren bir iştir. Bu nedenle tarçın selüliti azaltmak konusunda etkili olabilse de, bilim dünyası hala çalışmalar yapmaktadır ve selüliti tamamen ortadan kaldırıp kaldıramayacağı konusunda kesin bir kanıya varmamıştır.

Tarçın tüketerek faydalarından yararlanmak için bu baharatı menülerinize dahil edebilir ve sık tüketebilirsiniz ancak, tarçını selüliti tedavi amaçlı kullanmanın en ideal yolu tarçın yağını masaj yağı olarak kullanmaktır.

Masaj kan dolaşımını hızlandırır. Vücudunuzda selülit oluşan bölgelere bol miktarda tarçın yağı sürerek dairesel hareketlerle masaj yapmak dolaşım sistemini uyardığı gibi aynı zamanda yağ yakımına da etki edecek ve selülit oluşunu sağlayan toksinleri vücudumuzdan uzaklaştıracaktır.

Tarçın tüketimini engelleyecek başka bir sağlık sorununuz yoksa, masaj terapinize ek olarak günde birkaç defa tarçın çayı tüketerek daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Tarçın Selülite Etkili Mi? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Mine Yelen dedi ki:

    selülit tedavisinde gözle görülür sonuçlar elde etmek için ne kadar süre kullanmak gerekli ?

    1. admin dedi ki:

      30 – 60 gün arasında kullanılması gerekiyor.


Sayfa başına git