Süt Parası Nereden alınır,Emzirme Ödeneği Ne kadar 2016

Süt Parası Nereden alınır,Emzirme Ödeneği Ne kadar 2016
20 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 2.170 kez okundu.

2008 yılında başlayan uygulama ile birlikte emzirme ödeneği, doğum sonrası bebeğin sağ olarak dünyaya gelmesi ile birlikte en az 120 gün primi yatmış sigortalı anne veya babaya devlet tarafından ödenen bir yardımdır. Her yıl artan bu ücret çeşitli işlemler sonrası 15 gün içerisinde ziraat bankasına kimlik bilgileriniz üzerine yatmaktadır. 2016 yılında doğum parasını nereden ve hangi belgeler ile alacağını bilmeyenler için ayrıntılı araştırmamızı alt kısımda bulabilirsiniz. 5510 sayılı kanunda yer alan 16. maddenin üçüncü fıkrasına göre, analık sigortasından sigortalı kadına veya sigortalı eşine bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden ödenen emzirme ödeneğine süt parası denilmektedir.

Doğum sonrası alt kısımda yer alan evraklarla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumlarına başvurmanız gerekmektedir. Süt parası için başvuru yapmayanlara SGK herhangi bir ödeme yapmaz. Süt parasını 5 yıla kadar almanız gerekmektedir. 5 yıl dolduktan sonra para Sgk’ya aktarılmaktadır.

emzirme-odenegi

Süt Parası Almak İçin gerekli evraklar nelerdir ?

  • Bebeğin doğum bilgilerini gösteren hastane onaylı evrak
  • Sigortalının Kimlik fotokobisi
  • Doğum yapanın annenin doğum yılı bilgileri talep edilebilir.

Süt Parası Hangi Şartlarda alınır ?

  • Doğum sonrası bireylerden herhangi birinin sigortalı veya bağkurlu olması gerekmektedir.
  • Bebeğin canlı bir şekilde dünyaya gelmesi
  • 1 yıl içerisinde sigortalının 120 gün sigorta primi bildirilmiş ve yatırılmış olması gereklidir.

İşten Çıkanlarda Süt parası alabilir mi ?

Kısa bir süre önce işten çıkan kişinin bebeği 300 günden önce doğmuş ve sigortalı olduğu dönemde eksiksiz bir şekilde primi yatmış olanlara süt parası ödenmektedir.

Süt Parası Ne kadar ve Nereden Alınır ?

Her yıl düzenli bir şekilde artan süt parası 2016 yılında 112,40 Tl olmuştur. Başvuru sonrası 15 gün içerisinde ziraat bankası hesabına yatan ödeneği kimlik bilgileriniz ile çekebilirsiniz. Başvurularınızı Sosyal Güvenlik Kurumuna yapmanız gerekiyor. Ankara’da ikamet edenler Ulucanlar Cezaevinin yanında yer alan Sosyal Güvenlik kurumuna üst kısımdaki belgeler ile şahsen müracaat edebilirler.

2016 yılında Ülkemizde bir milyonun üzerinde çoçuk dünyaya gelmesi ile beraber,Eski başbakan Davutoğlunun 1. çoçuğa 300 Tl, 2. çoçuğa 400 Tl, 3. çoçuğa 600,00 Tl yardımın dışında verilen süt parası emzirme ödeneği olarak anne veya babanın hesabına yatabilir. Doğum parasında verilen ödül sadece annenin hesabına yatarken, süt parasında bu durum oldukça farklı görünüyor

Gerek süt parası ve gerekse de cenaze ödeneğini SGK’nın ödemesi için ilgililerin SGK’ya yazılı olarak başvurması gerekir. Başvurmayana veya talep etmeyene SGK para vermez. Ağzıyla başvurana da vermez. Ağzıyla sorup, yok öyle bir şey denince, arkasını dönüp gidene de vermez. Önceden dilekçe ile başvuru yapılırken, dilekçe ortadan kalkarken yukardaki belgeleri getirmeniz durumunda 15 gün içerisinde ödemelerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git