Süleyman Şah Kimdir, Süleyman Şah Türbesi nerededir

Süleyman Şah Kimdir, Süleyman Şah Türbesi nerededir
3 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 1.876 kez okundu.

suleman

Son zamanların gündeminden düşmeyen işid belası amerika birleşik devletlerinin uçaklar ile bombalamasına rağmen ilerleyişi tüm hızıyla devam ederken, çeşitli cami ve türbeleride patlatması üzerine, Türkiye’nin başka ülke sınırları içerisinde yer alan Süleyman Şah türbesini korumakla görevli askerlere, bordo berelilerin de katılması ile beraber 50 üzeri askerin görev yaptığı süleyman şah türbesinin durumu hakkında bilgileri sizlerle paylaşacağız.

İşid katliamlarını devam ettirken Süleyman Şah türbesi ile ilgili tehtitlerini her geçen gün arttırmaya başlaması üzerine, Türkiye koruma ve saldırı konusundaki son adımlarını attı.

Süleyman Şah Kimdir

Osmanlı ordusunun kurucusu olan Süleyman Şah, Ayrıca ilk padişahlardandır.Ertuğrul Gazi’nin babası, Osman Gazi’nin dedesidir. Oğuzların Kayı boyundandır. Doğum ve dönemine ait pek fazla bilgi bulunmamaktadır.

12. yüzyılın sonlarında doğduğu ve Kayı boyunun reisi olduğu bilinir. Moğol hükümdarı Cengiz Han’ın Orta Asya’daki istilâsı üzerine, 13. yüzyılda Türkistan’dan batıya doğru göç etmeye karar vermiştir. Türkistan’dan 50.000 kişiyle Kuzey Kafkasya üzerinden Doğu Anadolu’ya gelerek, 1214’te Erzincan ve Ahlat taraflarına yerleşti. Aynı boya mensup bazı aşiretler de Diyarbakır, Mardin ve Urfa’ya yerleştiler.

21 Ekim 1921 tarihinde Türkiye ile Fransa hükûmetleri arasında imzalanan Ankara Antlaşması’nın 9. maddesi ve 24 Temmuz 1923 Lozan Antlaşması’nın 3. maddesi gereğince Caber Kalesi ve türbe müştemilâtı ile berâber Türkiye Cumhuriyeti toprağı olarak kabul edilmiş ve Türkiye’ye burada asker bulundurma ve bayrağını çekme hakkı tanınmıştır.

1975 yılında inşa edilen türbenin yakınına ayrıca Süleyman Şah Saygı Karakolu eklendi. Alanın yüzölçümü yaklaşık bir futbol sahası kadar: 8 bin 797 metrekaredir.

İşid belasının türbe üzerine tehtitlerini yoğunlaştırması üzerine bölgedeki asker sayısı yükseltilerek, Türkiye sınırlarında askeri güçün buraya gelebilecek saldırı ile Tank ve karadan saldırının 30 dakika içerisinde, savaş uçak saldırılarının 5 dakika içerisinde gerçekleşecek olması ile beraber, işid bu bölgeye saldırı yapma konusunda oldukça çekimser bir yol izliyor. Bugün itibari ile tatbikat yapan Türkiye askeri ve silah gücü ile Dünya’nın en başarılı ordusuna sahip.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın Süleyman şah türbesi hakkındaki kesin düşüncesi bu türbenin neden bu kadar önemli olduğunu düşündürmeye başlamışken, sitemizden bu konu hakkında paylaşımları sizlere aktarmaya karar verdik.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git