Sosyal medya nedir

Sosyal medya nedir
25 Mart 2014 tarihinde eklendi, 1.518 kez okundu.

Son günlerde çok sık karşılaştığımız bir terim var “Sosyal Medya”. Hatta bu terimle son günlerde değil son yıllarda çok karşılaşıyoruz.3-4 yıldır bu terim hayatımıza girmiş durumda. Heryerde sosyal medya geçiyor. Haberlerde, dergilerde, televizyon programlarında. Peki nedir bu sosyal medya ? Sosyal medya blog, forum, facebook, twitter, friendfeed gibi sitelere verilen attır.

sosyal-medya-nedir-300x185

Sosyal medyada hem haberi yayınlayan hemde haberi okuyan yani alan kişi bir aradadır. Kolaylıkla birbirlerine görüş iletebilir, konuşabilirler. Zaten sosyal medyanın asıl başarısıda buradan gelmektedir. Tüketen kişi yani müşteri üreticiye yani haberi yayan kişiye kolayca ulaşabilmektedir.

Ayrıca diğer bir özelliği ise buradan ünlülere, bilindik kişilere kolayca ulaşabilmek ve onlarla sohbet edebilmektir. İşte bu yüzden insanlar sosyal medyayı çok sevmiş ve benimsemiştir.

Peki sosyal medyanın normal medyadan farkı nedir ? Yani sosyal medyanın özellikleri nelerdir ? Sosyal medya ulaşılabilir bir medyadır. Açıktır, gizlilik yoktur. Herşey gözler önündedir. Fakat normal medya öyle değildir. Normal medya genelde ulaşılmaz ve kapalı kapılar ardındadır. Haberi alan yani müşteri sadece ona yansıyanı görür diğer şeyleri görmez.Fakat sosyal medyada herşey gözler önünde olur ve bu olanlara müşterilerde kendi fikirlerini katabilmektedir.

Ayrıca sosyal medya ile normal medya arasında ki bir diğer fark ise şudur. Sosyal medya tek zamanlıdır. Yani müşteriye verilen şeyi müşteri aynı anda alır. Bu sayede müşteri kendini olayın daha içinde hissedebilmektedir.

İşte sosyal medyanın başarısı bu özelliklere ait bir başarıdır.  Bu makalemde sosyal medyanın ne olduğunu ayrıntıları ile öğrenebilirsiniz.

Sosyal medya nedir Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Ayhan KARAMAN dedi ki:

    Teşekkürler. Güzel bir makale olmuş.


Sayfa başına git