Sindirim Sistemini Düzenleyen Besinler

Sindirim Sistemini Düzenleyen Besinler
6 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 836 kez okundu.

Sindirim sisteminin insan sağlığı için öneminin büyüklüğü reddedilemez. Peki, sindirim neden bu kadar önemli?

Sindirim Sisteminin Düzenli ve Sağlıklı Olmasının Önemi

Yediğimiz yemeklerin, içtiğimiz içeceklerin insan vücuduna yararlı hale getirilmesine sindirim adı verilir. Sindirim vücudun olmazsa olmazıdır. Çünkü sindirim sayesinde besinlerden enerji karşılanır. Dolayısıyla sindirim sistemi düzgün çalışmadığında insan vücudu için gerekli olan enerjinin karşılanmasında güçlükler yaşanabilir ve bireyin hasta olmasına neden olabilir.

Bağırsakların İyi Çalışmasına Nasıl Katkı Sağlanır?

Bağırsak çalışmamızın düzenli ve doğru olması, tuvalet ihtiyacının giderilebilmesi, gazın ve şişkinliğin önlenmesi, sindirimin sağlanması için önemlidir. Günde 1 kere bağırsakların harekete geçmesi ya da gün aşırı tuvalet ihtiyacını gidermek normal olarak kabul edilir. Günde 25 ile 30 gram arası miktarda besin lifi tüketmek, bağırsağın düzenlenmesi için yeterli kabul edilir. Bunların yanında bol bol su içmek, sıvı kaybını önlemek liflerin işlevini yitirmemesi ve bağırsağın düzeni için gereklidir.

Bağırsakları Çalıştıran ve Düzenleyen Besinler

Bakliyat: Fazlaca lif içeren bezelye, fasulye ve mercimek gibi baklagiller bağırsakların harekete geçmesine ve düzene girmesine yardımcı olur. Bakliyatlar, çorbalara, makarnalara, salatalara, katılarak ya da yemek olarak kullanılarak tüketilebilir.

Kuru Meyveler: Kuru kayısı, kurutulmuş incir ve kuru erik gibi kurutulmuş meyveler bol miktarda lif içerir. Örneğin 2 tane kuru kayısı 1.7 gram, 3 tane kuru erik 1.9 gram ve 3 tane kurutulmuş incir 1.5 gram lif içerir. Bu tür kuru meyveleri tüketmek, bağırsaklar için gerekli olan lif ihtiyacının karşılanmasında büyük rol oynar.

Kepekli Tahıllar: Kepekli tahıllar da bakliyatlar ve kuru meyveler gibi yüksek oranlarda lif içerir. Kahvaltılarda gevrek olarak sütle birlikte kullanılabilir.

Meyveler ve Sebzeler: Meyveler, vitamin ve mineral ihtiyacını büyük ölçüde karşılamasının yanında lif bakımından da yoğundur. Ahududu, armut, kabuklu elma, çilek ve muz gibi meyveler yüksek oranda lif içerir ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Sebzelerden mısır, enginar, brokoli, şalgam, patates ve Brüksel lahanası bağırsaklara son derece yararlıdır, düzenleyici rol oynar.

Su: Bağırsaklar için en önemli ihtiyaç olan su, besinlerin sindirimine büyük katkı sağlar. Liflerin alınmasına da yardımcı olan su, bol bol tüketilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git