Siğil Nedir,Belirtileri

Siğil Nedir,Belirtileri
28 Ocak 2013 tarihinde eklendi, 2.781 kez okundu.

Siğil deri kısmında oluşan iyi huylu tümörler olarak adlandırılır.Vücutun heryerinde çıkabilir ama en sık çıkan yerler cinsel bölgelerdir.Vürüs vücutun üst kısmında bulunan hücrelerin tamamını etkileyere hızlı bir şekilde büyümesi ve çoğalmasını sağlama özelliğindedir.Ayrıca aşırı derecede keratin üretimine sebeb olan siğillerin bir başkasına geçmesi oldukça kolaydır.Başlangıçta toplu iğne büyüklüğünde olan siğiller zamanla bezelye büyüklüğüne kadar ulaşmaktadır,birçok kişi bu durumunun farkına hemen varamadığından ne yapacaklarınız bilmemektedirler. İlk zamanlar ağrı yapmamalarına rağmen,daha sonradan basıldığında ağrı yapacaktır.Tırnak çevresinde ortaya çıkmışsa tırnaklarda çatlamalar gözlemlenebilir.

Siğil Neden Oluşur ?

Siğilin etkeni, insan papilloma virusu (HPV) denilen ve şimdiye kadar 77 farklı tipi tespit edilen bir virustur. Virusun bazı tipleri onkogenik yani kanser yapıcı potansiyele sahiptir.

Siğil Hangi yaşlarda oluşur

Siğilin en hızlı oluşma yaşı 10 ile 20 yaşları olarak bilinmesinde rağmen bu yaşların üstündeki kişilere de cinsel yollarla bulaşmış siğiller gözlemlenebilir.

Hangi Hastalıkların Habercisidir ?

Genellikle siğiller vücutun her yerinde bulunabilir, yaygın bir şekilde çoğalmadan duran siğiller her hangi bir hastalığın habercisi değildir. Fakat bu oran %90 üzerinde fazlalaşır cinsel bölge alanında artarsa bayanlarda rahim kanseri riski ve genel olarak AIDS gibi bağışıklık zayıflatan hastalıklar için vücut genel olarak incelenmelidir.

Siğillerin yerleştikleri yere göre ağır oranı artmaktadır.Basınç yönünden fazla kullandığımız ayak,büklüm yerler ve tırnak çevresi kullanıma bağlı olarak ağrı yapabilmektedir.Siğiller kadınların rahim bölgesinde hızlı bir şekilde çoğalarak rahim kanseri riskini arttırmaktadır. Siğiller aşırı derecede kaşınma yaparak çıkaçak bölgeleri belirlemesini günler öncesinden tamamlar, Sağlam deriye kolayca ulaşamayan vürüs vucutun belirli yerlerinde hasar veya çizik gibi bir durumda yerleşmeleri kolaylaşmaktadır.

Siğilin Hamileliğe Etkisi ?

Siğil hastalığının ortasında önemli rol oynayan stres,sıkıntı,deprasyon gibi psikolojik faktörler siğile zemin hazırladığından gebelik zamanında bu olayları yaşama oranınız artmaktadır.

Siğilin içki ile uyumu ?

Aşırı derecede içki tüketimi ve pisikolojik faktörler siğilin daha hızlı bir şekilde yayılmasını sağlayabilir. Siğil taşıyıcı ve bulaşan kişi olmak üzere 2 çeşit olarak incelenir. Taşıyıcı olan kişi cinsel temasla bu durumun karşıda bulunan kişiye bulaşmasına neden olur. Bu nedenler Prezervatif kullanmadan ilişkiye girmemenizi tavsiye ediyorum. Çıkabilecek bir siğil insanının psilolojik olarak yıpranmasına neden olacaktır.

Siğil Tedavi aşaması ve tamamen kurtulma yöntemleri :

Kesin olarak Hastanelerin gerekli bölümlerine başvurmanız gerekmektedir. Sanırım Dermotoloji bu bölümle ilgileniyor diye biliyorum. Zaten doktor kontrol ettikten sonra bunun siğil olduğunu anlaması o kadar zor olmuyor. Normal de 2 veya 3 seans olarak ellerinde bulunan asit tarzı spreye benzer bir madde ile siğilleri yakarak yok etmeye çalışıyorlar, ilk hafta geçmezse 2 ve 3. haftalara kadar tedavi devam ediliyor. Asit oldukça güçlü olduğundan siğil sivilceye benzeyen içinde yanma özelliği bulunan madde sayesinde penis bölgesindeki diğer alanlara asit zarar vermemektedir.

Siğil Hakkında sormak istediklerinizi çekinmeden sorabilirsiniz ?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git