Sağlık Lisesi Mezunları Hemşire Olamayacak mı 2014

Sağlık Lisesi Mezunları Hemşire Olamayacak mı 2014
27 Ocak 2014 tarihinde eklendi, 1.685 kez okundu.

Resmi gazetede yayınlanan ve torba kanunu ile beraber birden fazla alanda yapılan değişiklerden sonra Sağlık alanında da, farklı bir değişikliğe gidildi. Sağlık Meslek lisesinde okuyan adaylar okul sonrası, Kpss sınavından istedikleri puanı aldıktan sonra atanma sonrası devlet memuru olarak Sağlık bakanlığı bünyesinde görev yapmaktaydı, ve bundan dolayı Özel sağlık meslek lisesi sayısı son zamanlarda arttı. İş bulma konusunda da sıkıntı olmayacağını düşünen veliler öğrencileri bu alana yazdırmak için her türlü olanağı sağlamaktaydılar.

Sağlık Bakanlığına bağlı ebe olabilmek için yapılan değişiklikler sonrası en az 2 yıllık lisans veya önlisans mezunu olmak gerekiyor.Diplomayı aldıktan sonrada sağlık bakanlığına onaylatma şartı yer alıyor. Yapılan değişiklikle lise mezunlarının ebe olamayacağı kesinlik kazandı.

lise-mezun-hemsire

Sağlık meslek liselerinden mezun olan adayların girebileceği ve yeni olarak 2014 yılında yayınlanan Ünvarlar aşağıda verilmiştir.

Sağlıkla İlgili 4 yeni Unvan Geldi ?

1219 sayılı kanunda 4 yeni unvandan bahsedilmektedir. Unvanlar ise şunlardır:

Acil Tıp Teknikeri: Yine ön lisans mezunu olmak kaydıyla acil tıp bölümünden mezun olan bu kişiler, acil bir durum olduğunda hastaya uygulanması gereken eylemleri ve işi yapmakla yükümlüdürler.

Hemşire Yardımcısı: Bu kişilerde sağlık meslek lisesinden mezun olup hastaların kişisel bakımları, beslenme programlarına uyulması ve kişisel bakım ve temizliğine yardımcı olan kişilerdir.

Ebe Yardımcısı: Bu kişilerde ebe yardımcısı olabilmek için sağlık meslek lisesinden mezun olup hastaların kişisel bakımları, beslenme programlarına uyulması ve kişisel bakım ve temizliğine yardımcı olan kişilerdir.

Sağlık Bakım Teknisyeni: Sağlık bakım tekniyeni olmak isteyenler sağlık meslek liselerinin sağlık bakım teknisyenliği programından mezun olup hastaların günlük yaşam aktivitelerini, beslenme programına uymalarını ve hastanın kişisel bakımını sağlayan sağlık çalışanıdır.

Yukarda yer alan değişiklikler Yeni Eğitim Yılında Faaliyete geçecektir. Şuan Eğitim alanında herhangi bir uygulama yapılmayacak ve lise mezunu olacak kişileri etkilemeyecek.

2014 yılı lise mezunları hemşire olabilecek mi ? Sağlık meslek lise mezunları artık hemşire olamayacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git