Saç Kıran Nedir, Tedavisi

Saç Kıran Nedir, Tedavisi
10 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 2.300 kez okundu.

Saç köklerini etkileyen ve boyu genelde çeyrek altın büyüklüğünde yuvarlak parçalar halinde ortaya çıkan rahatsızlık tıp alanında ‘alopesi areata’ adlandırılmaktadır. Saç kıran ortaya çıkan hastalarda saç dökülmesi gibi durumlar ortaya çıkar. Saç kıran vücutta yer alan tüm kılların dökülmesine veya bir kısmın dökülmesine neden olur.  Saç kıranın temel nedeni bağışıklık sisteminin dışarından gelen tehditlere karşı koruma mekanizmanının zayıflaması ile ortaya çıkar. Bağışıklık sisteminin kendi sistemine karşı yaptığı saldırılar sonrası otoimmün hastalık olarak tabir edilen saçkıran ortaya çıkar.

Her yaştan cinsiyet ayrımı yapmadan ortaya çıkabilecek olan saçkıran, çoçuk yaşlarda ortaya çıkar. Her ne kadar halk saç kıran olarak adlandırılsada ; kaş,kirpik ve sakal dökülmeleri ile de görülmesi mümkündür. Aile bireylerinden birinde daha önce görülen bu sorunun, diğer aile fertlerinde de ortaya çıkması mümkündür. Kalıtsal olmasına rağmen bulaşıcı bir hastalık değildir.

Saçkıranın Nedenleri Nelerdir ?

Bağışıklık sisteminin zayıflaması ve saldırılara karşı mücade edememesinden dolayı saç kıran ortaya çıkarken, uzmanlar bu konuda tam olarak neyin olduğunu belirleyememişlerdir. Fakat Saçkırana sebep olan bazı faktörler maddeler halinde alt kısımda paylaşılmıştır.

Hastaların Genleri : Genetik yapısının önemi oldukça fazladır. Stres,çevresel faktörler hastalığın hızlı bir şekilde gelişmesine neden olabilir. Ailesinde bu hastalık olanların, bu hastalığa yakalanma riskide fazladır. diyabet, romatoid artrit, tiroid hastalıkları, lupus benzeri hastalığı olan kişilerde saçkıran görülme riski yüksektir.

Bağışıklık Sistemi : Hastalıklardan insan vücüdunu korumakla görevli olan bağışıklık sistemi, saçkıran gibi durumlarda vücüdu korumak yerine vücüda karşı saldırıya geçmektedir. Bunun sonucunda beyaz kan hücreleri saç köklerinde yer alan hücrelere saldırarak, saç köklerinin küçülmesine ve saç üretiminin yavaşlamasına neden olur.

Stres ve Psikolojik Sorunlar : Nerdeyse birçok hastalığın başında kişinin psikolojik yaşamı göz önüne alınmalıdır. Stres,üzüntü ve depresyon türü olan duygusal anlamda kişiye sıkıntı veren durumlar bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur.

Saçkıran nedeniyle Dökülen Saçlar Yeniden Çıkar mı ?

Çevresel faktörler ve yaşam standartlarına göre saçkıran ortaya çıkan hastalar saçlarının ilerde çıkıp, çıkmayacağını merak etmektedirler. Yaptığımız araştırmalar sonrasıda dökülen saçların genetik yapıya göre çıkıp, çıkmayacağı değişiklik göstermektedir. Saçların ne zaman döküleceği ve tekrar çıkacağı konusunda fazla sağlıklı bilgi bulunmamaktadır.

Hastanın yapısına göre dökülen saçların çıkma ve çıkmama durumu vardır. Hastalığın atlatılması ilerde tekrar bu hastalığın ortaya çıkmayacağını belirlemez.

Saçkıran olduktan sonra tekrar saçları eski yerine gelen hastalar bulunurken, bu hastalıkla yıllarca müdahale etmek zorunda kalan hastalarda bulunmaktadır. Saçkıran sonrası saçlar ilk olarak beyaz renk çıkar ve daha sonra eski rengine dönmeye başlar.  Tam olarak hastalarda ne gibi belirtiler ortaya çıkaracağı bilinmezken, kullanılan ilaçlar saçların yeniden çıkması için tıpbi destek sunar. Dışardan bakıldığında saçkıran olan kişinin sorunu herkes tarafından farkedilebilir. İnsanın günlük yaşamını olumsuz bir şekilde etkilerken, herkezin size baktığını düşünebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git