Saç Dökülmesinin Nedenleri ?

Saç Dökülmesinin Nedenleri ?
6 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 1.358 kez okundu.

Günümüzde kadın-erkek herkesin başlıca sorunlarından biri olan saç dökülmesi,kadın ve erkeklerde aynı oranda görülmektedir.İki tip saç dökülmesi çeşidi vardır.Erkek tipi saç dökülmesi ve kadın tipi saç dökülmesi.
Kadın tipi saç dökülmesinde,saçın tüm bölgelerinden eşit şekilde dökülmeler meydana gelirken,erkek tipi saç dökülmesinde saçın üst bölgesinden başlar ve zamanla saçın arka kısmına doğru dökülme ilerleme gösterir.
Günde 80 ila 100 arası saç dökülmesi normal kabul edilmektedir.100’den fazla saç kaybı,saç dökülmesi olarak nitelendirilir.

Saçın dökülmesinin anormal seviyede olduğunu anlamak için çekme testi yapılabilir.Bu testte,saçınızı çektiğinizde saçlarınızda acı hissediyor ve kopmada zorluk yaşıyorsanız,saç dökülme sorununuz yok demektir.Ancak çektiğinizde saçlarınız hemen elinize gelmişse saç dökülmesinden bahsedebiliriz.

Saç dökülmesinin bir çok nedeni vardır.Bunlar;yeterli ve dengeli beslenmeme,çinko,B vitaminleri,folik asit gibi vitamin eksiklikleri,genetik faktörler,yaşlılık,menopoz,gebelik,şok diyetler,tiroid hastalıkları,geçirilen cerrahi operasyonlar,kazalar,hormonal bozukluklar,romatizmal hastalıklar,bağ doku hastalıkları,ateşli hastalıklar, anemi,radyoterapi,kemoterapi,saç bakımındaki alışkanlıklar,saç hastalıkları(saçkıran,seboraik dermatit gibi),saça yapılan fön,maşa,kurutma gibi sıcak işlemler,mevsim değişiklikleri,stres.Saç dökülmesi kişinin imajını zedelediğinden özgüven eksikliği gibi psikolojik problemler yaratabilir.

Her bireyin saçı ve saç derisi aynı değildir.Bu nedenle yapılan işlemin de aynı olmaması gerekir.Her saç dökülmesinin çözümü de aynı değildir.Saç dökülmesinde kişiye özel tedaviler kullanılmaktadır.Saç dökülmesinde problemi çözmek için,problemin kaynağına inilmesi gerekmektedir.

Saç dökülmesinde kadınların şansı daha yüksektir,erkeklerde saç dökülmesinin görülme sıklığı yüzde 80 civarıdır.Erkek tipi saç dökülmesinde kayıpların en aza indirilmesi için erken teşhis önem taşır.Hayvansal gıdaların aşırı tüketimi,erkek tipi saç dökülmesini hızlandırır.Bu dökülmeleri durduracak yöntem yoktur.Beslenmede yağlı gıdaların tüketimi azaltılmalıdır.

sac-dokulmesi
Saç dökülmesinin tespitinde uzmana danışılmalı,önümüze gelen her ilacı kullanmamalıyız.Uzmanın yapacağı kan testleri,saç analizleri sonucu tedaviye geçilmelidir.Dökülme hormonal ise,kadın doğum ya da endokrinoloji bölümüne başvurulmalıdır.Sağlıklı ve dengeli beslenilmeli,demir,çinko,B vitamini takviyesi alınmalı,stresten uzak kalınmalıdır.Saçtaki kan dolaşımını artırmak için haricen ilaçlar kullanılabilir.Saç tamamen açılmışsa bu bölgelerde tekrar saç çıkmaz ve saç ekimi şarttır.Saçı canlandırmak ve dökülmeyi engellemek adına mezoterapi tedavisi uygulanabilir.En kalıcı yöntem,saç ekimidir.Saç ekimi muhakkak hastane ortamında ve bir uzman doktor tarafından yapılmalıdır.Ektikten sonra saçın dökülmeme garantisi vardır.Saç ekimi dört mevsim yapılabilen bir işlemdir.Bunun dışında oksijen ve ozon tedavisi yapılabilmektedir.

Beslenme kaynaklı saç dökülmesini azaltan besinler ise şunlardır:Kuruyemişler,havuç,soya,zeytinyağı,tam tahıllı gıdalar,istiridye,ıspanak.Geçiştirmelik fastfood yiyeceklerden demir eksikliğine bağlı saç dökülmesini engellemek adına uzak durulmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git