SAÇ DÖKÜLMESİ VE SAÇ EKİMİ

SAÇ DÖKÜLMESİ VE SAÇ EKİMİ
7 Ocak 2014 tarihinde eklendi, 1.372 kez okundu.

Saç dökülmesi konusu, oldukça geniş nedenler yelpazesine sahip bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak hangi nedenle olursa olsun saç dökülmesi probleminin çözülebileceğinin bilinmesi gerekmektedir. Tıp ve sağlık sektörünün gelişmesi, saç ve saç derisi ile ilgili her türlü problem için de bir çözüm yöntemi sunulmasını sağlamış bulunmaktadır.

Saç dökülmesi genetik nedenlerle olabileceği gibi, çevresel faktörlerden de kaynaklanabilmektedir. Saç dökülmesinin önüne geçilmesi için genetik faktörleri, yani ebeveynlerden gelen genleri değiştirmek gibi bir yöntem söz konusu olamamakla birlikte, çevresel faktörlerin kontrol edilmesi ile saçların eski sağlıklarına kavuşmasını sağlamak ve dökülmelerinin önüne geçebilmek mümkün olmaktadır. Örnek verilecek olursa, günlük olarak çok fazla miktarda sigara kullanan bir bireyin saçlarının dökülmesi oldukça normal bir durum olacaktır. Çünkü yoğun sigara kullanımı, bireyin kanındaki oksijen miktarını azaltacak ve başta saç kökleri olmak üzere saç tellerinin de  daha az oksijen alarak daha az beslenmesine neden olacaktır. Dolayısıyla, saç kökleri zayıflayacak ve saç telleri incelip mat bir görünüm alacaktır. Bir süre sonra ise zayıflayan saçların her biri tek tek dökülecektir. Bunun önüne geçilmesi için sigarayı bırakmak ya da en azından yoğun sigara kullanımını azaltmak kontrol edilebilen dışsal faktörler içerisinde yer almaktadır. Beslenme düzeni, uyku bozuklukları ya da stres gibi kontrol edilebilir diğer faktörlerin azaltılması ve bunlara destek olarak bitkisel şampuan uygulamaları ile saç dökülmesinin önüne geçilebilmekte hatta kaybedilen saçlar yeniden kazanılabilmektedir.

Ancak genetik faktörlerin etkilediği durumlarda çoğunlukla saçların geri kazanılması mümkün olmamakta, bu durumlarda saç dökülmesinin önüne geçilmesi ancak, dökülmeye neden olan genlerin baskılanması ile gerçekleşebilmektedir. Ancak gen baskılanması oldukça zor bir tedavi yöntemi olup yaygın olarak uygulandığı da görülmemektedir. Bu yüzden genetik olarak saç kaybı yaşayan kişilerin saçlarını dışarıdan yapılan bir takım uygulamalar ile kazanabilecekleri yöntemleri tercih etmeleri gerekmektedir. Saç ekimi yöntemi bu yöntemlerin en bilineni olup, özellikle baylar tarafından yaygın olarak tercih edilmeye başlanmıştır. Saç dökülmesinin kendisi yaşlı göstermesinden şikayetçi olan bayların ve bölgesel olarak kellik yaşayan bir çok bayanın, çeşitli saç ekim yöntemlerinden faydalandığı bilinmektedir.

Daha detaylı bilgi almak için http://estethica.com.tr/tur/tibbi-birimler/sac-ekimi-4000 adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git