Rusya’dan Türkiye’nin aldığı Rus S-400 füze savunma sistemi Özellikleri

Rusya’dan Türkiye’nin aldığı Rus S-400 füze savunma sistemi Özellikleri
15 Mart 2017 tarihinde eklendi, 3.087 kez okundu.

Uzun süredir Rusya ile S-400 füze savunma sistemleri konusunda görüşmelere gerçekleştiren Türk yetkililer, anlaşma sonucu bundan sonra kendine ait füze savunma sistemine sahibi ülkeler arasında gücünü arttıran isimler arasında yer almayı başardı. Şimdiye kadar birçok ülkenin sahip olmak istediği S-400 füze savunma sistemi Rusya tarafından Çin Halk Cumhuriyeti ve Hindistana satışı yapılırken, artık ülkemizde de dış tehlikelere karşı korunma amaçlı kullanılabilecek. Rus askeri uzman Igor Korotçenko da yaptığı açıklama ile Türkiye’nin S-400 füze savunma sistemini alması ile birlikte “bölgenin reisi” olacağını belirtmişti.

Özel olarak geliştirilen S-400 füze savunma sistemi S-400’ün kullandığı füzeler kısa, orta ve uzun menzillerde aynı anda kullanılabilen değişik füzelere sahiptir. Uzun menzili. S-400 HSS’nin 9IN6E radar menzili 600 km, 40N6 füze azami menzil 400 km irtifa 30 km’dir.

S-400 füze sisteminde komuta merkezi aynı anda toplam 6 bataryaya komut verebiliyor ve bununla beraber her batarya 12 fırlatma aracına komuta eden bir 96L6 radara sahip. Bu radarlar hayalet uçak olarak tabir edilen hedefleri izleme ve bu hedeflere kilitlenme yeteneğine sahiptir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git