Rosalind Franklin Kimdir

Rosalind Franklin Kimdir
25 Temmuz 2013 tarihinde eklendi, 1.518 kez okundu.

Rosalind Franklin Ne zaman Doğdu !

25 Temmuz 1920 tarihinde Londra’da dünyaya gelen Franklin erken yaşta olağanüstü skolastik yeteneklerini ortaya çıkardı. Cambridge’de kimya bölümünü okuduktan sonra, Franklin Tıbbi Araştırma Konseyi Biyofizik Ünitesinde Kral College London’da araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. Kral Koleji’nde görev süresi boyunca, o DNA’nın çift sarmal keşfine yol açtı DNA X-ışını kırınımı görüntüleri ele geçirdi. Onun elde ettiği bu veriler 1962 Nobel Ödülü neden DNA yapısına ilişkin bir 1953 hipotez için temel oldu.

Rosalind Franklin Neden Öldü !

Franklin 37 yaşında 1958 yılında yumurtalık kanserinden öldü ve 1962 yılında Nobel Ödülü adaylığı için uygun bir insan olmasına karşın artık çok geçti. Onur nükleik asitlerin anlayışına katkıda işlerine değil, sadece kendi DNA yapısı keşifleri için temel Francis Crick, James Watson ve Maurice Wilkins gibi isimler bu alanlarda çalışmalar yapmaya devam etti

Rosalind Franklin farklı olmasının en büyük nedenleri arasında DNA, virüs, kömür ve grafitin yapılarının anlaşılmasında katkılarda bulunması olarak bilinmektedir.

Bilim alanında büyük başarılar elde eden bir isim olarak google tarafından da unutulmadı !

Rosalind Franklin Doodle

İngiliz biliminsanı Rosalind Franklin unutulmadı. Google bu değerli bilim insanının doğum gününü özel bir Doodle ile kutladı.

Rosalind-Franklin-degoogle

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git