Regaip Kandilinde Yapılacak ibadetler ve Okunacak Dualar

Regaip Kandilinde Yapılacak ibadetler ve Okunacak Dualar
7 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 2.383 kez okundu.

2016 yılının ilk kandil gecesi olan Regaip Kandili 7 Nisan 2016 perşembe gübüne denk geliyor.Müslüman dünyası için oldukça önemli bir gece olan Regaip kandilinde okunması gereken dualar ve yapılacak ibadetler hakkında merak edilen bilgileri yazımızın devamında ayrıntılı bir şekilde sizlerle paylaştık.

regaip-kandili

Regaip Kandilinin Önemi

Perşembeyi cuma gecesine bağlayan gece Regaip gecesi olarak adlandırılır. Cuma gecelerinin ne kadar kıymetli olduğu müslümanlar tarafından bilinir. Regaip gecesi ve Cuma gecesi bir araya gelince bu gecenin anlamı daha fazla olur. Allahü teâlâ bu gecede müminlere ihsanlar, ikramlar yapar. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Bu gece yapılan dua red olmaz ve namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevablar verilir.

Bazı kişiler tarafından yanlış bilinen Peygamber efendimizin babasının evlendiği gece değildir.Resulullahın dokuz aydan önce dünyayı teşrif etmiş olduğunu bildirmek olur ki, bu da, noksanlık ve kusurdur. Her bakımdan, her insanın üstünde ve her yönden kusursuz olduğu gibi, Âmine validemizi nurlandırdığı zaman da, noksan ve kusurlu değildi. Bu zamanın noksan olması, tıp ilminde kusur sayılmaktadır.

Regaip gecesine özel bir namaz yoktur. Bu geceyi bol bol dua ve ibadetle geçirmeli kazası olan kaza namazı kılmalıyız.

Regaip Kandilinde Yapılacak ibadetler ve Okunacak Dualar

 1. Kur”ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur”ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah”a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

  2. Peygamber Efendimiz (sas)”e salât ü selâmlar getirilmeli; O”nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

  3. Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.

  4. Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah”ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

  5. Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı; ve şimdinin ve geleceğin plân ve programı belirlenmeli.

  6. Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.

  7. Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.

  8. Mü”minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.

  9. Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.

  10. Kişi kendine ve diğer Mü”min kardeşlerine hattâ isim zikrederek dualar etmeli.

  11. Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı; vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli.

  12. Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.

  13. O gece ile ilgili âyetler, hadîsler ve bunların yorumları ilgili kitaplardan ferden veya cemaaten okunmalı.

  14. Dini toplantılar, paneller ve sohbetler düzenlenmeli; va”z ü nasihat dinlenmeli; şiirler okunmalı; ilâhî ve ezgilerle gönüllerde ayrı bir dalgalanma oluşturmalı.

  15. Kandil gecesinin akşam, yatsı ve Sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalı.

  16. Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli; hoşnutlukları alınmalı; ve manevî iklimlerinde vesilelikleriyle Hakk”a niyazda bulunulmalı.

  17. Vefat etmiş akrabalarımızın ve büyüklerimizin kabirlerini ziyaret etmeli ve bol bol dua okumalıyız.

  18. Büyüklerimizin kandilleri giderek veya telefon ile kutlamalı ve onlarında duaları istenmelidir.

  19.  Kandil gecelerinin gündüz olan kısmında oruça tutmak oldukça sevaptır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git