Reflü Nedenleri ve Belirtileri

Reflü Nedenleri ve Belirtileri
19 Ocak 2013 tarihinde eklendi, 1.790 kez okundu.

reflu

Son zamanlar’da yediğim yiyecek ve içeçeklere dikkat etmediğimden mide kısmında aşırı derecede yanma ve yediklerimin bir kısmının geri gelmesinin bir nedeni olarak araştırmalarımı hızlandırarak durumumun ne olduğunu sonunda buldum. İlk zamanlar boğaz kısmında bir kütle varmış gibi, veya yuttuğunuz birşeyin boğaz kısmında kaldığını hissedersiniz fakat bu tamamen reflü hastalığının başlangıçıdır.Yediğimiz besinleri belli bir süre sonra mide kabul etmeyerek ekşimsi bir tat ile tekrar ağza gönderir mide kısmı asitli olduğundan hızlı bir şekilde önlem alınmadığı sürece asit boğaz kısmına zarar verecektir.

Yediğiniz yemeklerin yağ miktarlarına ve çiğneme hızınıza göre mide görevini yerine getiremeyerek hazmetme süresini uzatmaktadır.Tüm dünya’da sıklıkla her insanda görülen reflü aslında kilo ve yemeye bağlı olarak artış göstermiştir.Bu durum bende de aynı şekilde olmuştur. Karın bölgesinde kilo artışımın yanı sıra yediğim yemeklerin ağır olması yanı sıra en büyük hatalarımdan biride gece geç saatlerde yediğim yemeklerden sonra uyumamdır.

Reflü olduğunuzu anlamak için bazı belirtiler bulunmaktadır.

  • Mide kısmında aşırı derece yanma ve su içme isteğinizin artması
  • Mide kısmından yediğiniz şeylerin tekrar yukarı çıktığını hissetmeniz
  • Boğaz kısmında nefes almanızı zorluyacak kadar bir kütle olduğunu düşünmeniz
  • Göğüs arasında yanma
  • Ağız kısmından Acı ve ekşi suyun gelmesi
  • Kalp çarpmasında artış ve kulak ağrıması
  • En çok kendini belli eden olay ise Şişkinliktir, patlıyacak gibi bir his vardır.
  • Aşırı derecede boğazda gıcık yapacak kadar öksürme
  • Yutkunurken zorlanma en bilinen belirtilerindendir.

Birçok kişi aslında reflü hastalığına stresin en büyük etken olduğunu düşünmesine rağmen durum aslında görüldüğünden daha farklıdır ; yediğimiz yemeklerin yağları birbirinden farklı olduğundan mide belli bir süre işlevleri yerine getiremeyerek bir takım sorunlar ortaya koyacaktır. Şişkinlik olan kişilerin yemek yeme istekleride azalacaktır.Kendisinde farklı belirtiler hissedenlerin hemen bir doktora başvurmaları gerekmektedir.

Reflü hastalığının en önemli belirtileri ise ; şişlik,yediğiniz şeylerin geri gelmesi ve mide yanmasıdır.

İlerleyen sayfalarda reflü tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git