Raw Formatına dönüşmüş (Hdd) Hardisk Nasıl Kurtarılır

Raw Formatına dönüşmüş (Hdd) Hardisk Nasıl Kurtarılır
29 Ocak 2014 tarihinde eklendi, 14.921 kez okundu.

Raw Formatından kurtulma, Raw Formatına dönüşmüş harddisk nasıl düzeltilir. Herhangi bir işlem yapmamanıza rağmen Harici Hard diskinizi bilgisayara bağladığınızda “Biçimlendir” şeklinde uyarı alıyorsanız, telaş etmenize gerek sizlere Raw formatına dönüşmüş olan Hdd’yi nasıl kurtarmanız gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz. Son dönemlerde taşınabilir harddisklerin artması farklı sorunların ortaya çıkmasına neden oldu, kendiliğinden Raw formatına dönüşmesi yanı sıra Kendi kapasitesinden daha düşük görülen harddiskler için %100 olumlu hiçbir verinizi kaybetmeden düzeltme yöntemini sizlere aktarmaya çalışacağız.

rawfortmati

Raw formatı son zamanların en büyük sorunları arasında yer alıyor. Bazı arkadaşlar Biçimlendir dedikten sonra verilerinin kayıtlı olduğunu düşünüyor, ama iş işten çoktan geçiyor.

Artan sorunlar sonrası Hdd kapasiteleri aynı kalırken NTFS veya FAT olan dosya sistemi RAW’a dönüşüyor, ve çoğunlukla Disk komple RAW formatında oluyor.

Aynı sorunla benimde başım çok ağrıdı, harici harddiskim 1 Tb iken, 600 gb olarak görülüyor ve iç kısımda yer alan verilere ulaşamıyordum. Yetkili servisle görüşmem sonrası neler yapacağımı az da olsa öğrenmiş oldum. Oldukça uzun bir servis görüşmesi oldu, sizlerinde bu sorunla sadece internet üzerinden kurtulmanız için yapılması gereken Raw formatından kurtulma yöntemlerini ayrıntılı bir şekilde yapılması gereken işlemleri bu sayfadan görebilirsiniz.

Hard Disk Neden RAW Formatına Dönüşür?

“Aygıtı Durdurmadan” aniden çıkarmak,Virüs veya ani elektrik kesintileri sonuç’unda bu durumun ortaya çıktığı bilinmektedir.

Bu Sorundan Kurtulmak için 2 yöntem bulunuyor ?

1-Disk Kapasitesi BIOS, Bilgisayarım vs. tüm Yerlerde Daha Düşük Görünüyorsa;

Disk kapasitesi daha düşük görünüyorsa, Data Recovery programı işe yaramayacaktır. Başlangıç ve Bitiş kurtarma aşamasında programların taradığı alanların dışında kalacaktır.

Bunun için kesinlikle tek araç yeterli olacaktır. Bu da SeaTools adında Seagate’in oluşturduğu bir yazılım. Bu Adresten .iso formatındaki dosyayı indirdikten sonra  boş bir cd’ye yazıyoruz. Sonra RAW olan diskimizi bağlayarak bu oluşturuğumuz CD ile bilgisayarımızı BOOT ediyoruz. SeaTools Desktop aracını seçiyoruz. Burada da göreceğiniz üzere diskimizin kapasitesi olması gerektiğinden düşük görünüyor.

rawformati1

Burada üst menülerde bulunan Advanced Features menüsündeki Set Capacity to MAX işlemini uyguluyoruz. Sonrasında Basic Tests menüsünden “Short Test” bağlantısına tıklıyoruz ve kısa bir teste sokuyor program diskimizi. Sonrasında bir bakıyorsunuz diskimiz orjinal kapasitesindeki gibi görünüyor. Programdan çıkıyor ve bilgisayarımızı kapatıyoruz. Tekrar açıp bakıyoruz diskimize ve BIOS da dahil olmak üzere her ortamda disk normal kapasitesine kavuşmuş.

Artık disk içindeki tüm verilerinizi görüyor olmanız gerekiyor…

2- Disk Kapasitesi Normal Değerinde iken Komple Harddisk veya Partition’ın Dosya Sistemi RAW Olduysa;

Bu durumda ise yapmanız gereken yine kesinlikle Recovery taraması değildir. Çünkü siz dosyaları silmediniz, diski biçimlendirmediniz veya diskiniz arızalanmadı. Sadece üstte belirttiğimiz nedenlerden dosya sistemi RAW’a dönüştü.

Burada da size tek bir program önereceğiz. O da “DiskInternals Partition Recovery” adlı program. Bu programı bulup bilgisayarımıza kuruyoruz. RAW olan diskimizi bilgisayarımıza takıyoruz ve programı çalıştırıyoruz. Program açılınca diskleri ve tüm partition’ları önünüze serecek.

rawformati2

Resimde de gördüğünüz gibi RAW olan partition’ı bulup üzerine sağ tık yapıyoruz. Buradan Expert ve Open as Reader bağlantısına tıklıyoruz.

Ve sizin için de mutlu son; Diskinizin içi eskisi gibi komple önünüze serilecektir.

Bu işlem ile dosyaların tamamı görünmelidir. Eğer görünmüyorsa gerçekten diskinizde veri kaybı yaşanmış demektir. Yine de her şey bitmiş değil. Boşuna diğer Recovery programları ile uğraşmayın ve size önereceğim MiniTool Power Data Recovery adlı program ile ilgili diski taramaya bırakın. Harddiskin kapasitesine bağlı olarak 5-15 saat arasında sürecektir fakat dosyalarınıza klasör halinde size geri getirecektir.

Bu yazımız; harddisk raw görünüyor, hdd raw oldu, harddiski takınca biçimlendirme uyarısı geliyor, hdd raw formatına dönüştü, HDD Raw sorunu, gibi sorgularınıza yanıt olmaktadır.

 

Raw Formatına dönüşmüş (Hdd) Hardisk Nasıl Kurtarılır Konusuna 16 Yorum Yapıldı
 1. ilker dedi ki:

  herşey iyide bide programın serial ini vereydin 🙂

  1. admin dedi ki:

   Hocam warez paylaşıma girdiğinden vermedim 🙂

 2. Eflatun dedi ki:

  Hocam bu eşsiz paylaşımın için çok teşekkürler. Benim 1,5 Tb’lik sabit diskim Raw a dondu. Anlattıklarını uyguladım ve dosyalarımı şuan görebiliyorum. içinde yerine hiç bir zaman koyamayacağım belgeler mevcut.(1,5 yaşındaki oğlumun doğumundan bugüne kadar olan resimleri videoları gibi…) Haliyle bu kadar çok veriyi başka bir yere kopyalayamıyorum. Bu kadar veriyi kaybetmeden bu diski eski haline nasıl çevirebilirim?

  1. admin dedi ki:

   Bu kadar veriyi kaybetmeden diski kurtarmanın tek yolu verileri yedekledikten sonra, sabit diski biçimlendirip tekrar içerisine atma dışında farklı bir yöntem bilmiyorum.

 3. ali dedi ki:

  Verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim. Çok işime yaradı tüm verilerimi kurtardım..

 4. atila dedi ki:

  dediğiniz gibi 1 tb lık diskteki veriyi 2. seçenek ile kurtardım fakat farkına vardımki disk 3mb gibi çok küçük bir disk kaybı var bu neden ile LG tv taktığımda disk bozuk diyor fakat bilg gözüküyor sea tool aracını yaptım fakat harici diski görmüyor sadece dahili diski görüyor ne yapmalıyım verdiğiniz bşlgiler için ayrıca teşekkür ederim

 5. barış dedi ki:

  sanırım benim 3 tb harici hdd de tamamen raw oldu. 2. şıktaki programı indirdim sağ tıkladım fakat expert sekmesi yok. bende open partition seçeneğini uyguladım epey sürdü ama bişey değişmedi. program lisanslı olmadığı için expert çıkmamış olabilir mi acaba yada bana önerebileceğiniz başka bir yol var mı.

 6. şeyhmus dedi ki:

  allh razı olsun kardeşim ne diyeyim benim boyut aynı idi 2. yöntemi denedim programı kurdum hemen hdd açıldı peki bunları nasıl kurtaracağım tek tek farklı ortama atıp sonra hdd biçimlendirip mi alacağım yoksa farklı kısa bir yol var mı acaba

  tekrar çok sağolun

  1. admin dedi ki:

   Aynen farklı ortama taşıdıktan sonra hdd biçimlendirip baştan atabilirsin.

 7. Atilla dedi ki:

  RAW (HAM) olmuş HDD’lere 100% 100 Çözüm.

  S.A. arkadaşlar,
  Tam 3 gündür bu sorunla uğraştım.İlk olarak DiskInternals Partition Recovery programını çalıştırdım, toplamda 3TB harici diski 36 saatte taradı sonuçlar beni tatmin etti, sanki veri kurtarır gibi verilerimi nihayet görebildim.

  Ama biraz daha fazla uğraşarak farklı ve hiç veri kaybetmeden hariciyi eski haline getirdim.Sırasıyla şu adımları izleyin:

  1- Bilgisayarım üzerinde sağ tuş, Yönet (manage)
  2- Disk Yönetimi (disk management)
  3- Raw olmuş haricinin üzerine gelip sağ tuş yapınız
  4-Sürücü adı ve yolu değişi seçin (Change drive letter and Path
  5. İsmini Z olarak değişin(değişim vakit alabilir)
  6.İşlem tamamlandıktan sonra CMD programını çalıştırın(kısayol: windows+ r tuşuna basın ardından cmd yazın)
  7- Açılan komut sistemine şu kodu yazın
  chkdsk z:/r
  8. Ve işlem başlayacaktır. Diskin boyuna göre değişiklik gösterebilir.(3TB de 18 saat sürdü şuan herşey eski haline döndü)

  İşlemın bitmesini zevkle bekleyin ve derin bir nefes alın…

  1. Alii dedi ki:

   Allah razı olsun Atilla bey dediklerinizi yaptıktan sonra verilerime ulaştım.


Sayfa başına git