Ramazanda uzun süre tok tutan yiyecekler Nelerdir ?

Ramazanda uzun süre tok tutan yiyecekler Nelerdir ?
19 Haziran 2015 tarihinde eklendi, 1.374 kez okundu.

Ramazan ayının müslümanlar için önemi oldukça büyüktür. Kutsal kitabımız olan Kuran-ı kerim bu ayda indirilmiştir. Bu kutsal aya “on bir ayın sultanı” denilmektedir. Son yıllarda yaz ayına denk gelen ramazan ayında oruç tutanların rahat bir şekilde oruçlarını tutabilmeleri için nelere dikkat etmeleri ve hangi besinleri sıklıkla tüketmeleri hakkında ayrıntıları sayfamızda bulabilirsiniz.

İftar vakti ve sahur vakti arasındaki zaman oldukça kısa olduğu için, iftar sonrası tükettiğimiz besinlere dikkat etmemiz gerekmektedir. Ramazan aylarında artan mide sorunlarının nedenleri arasında hızlı yemek gösterilebilir. Yağ oranı düşük ağır olmayan gıdalar tercih etmeniz rahat bir şekilde orucunuzu tutmanızı sağlarken, farklı gıdalar sizi uzun süre tok tutabilir. Sağlıklı bir şekilde doğru besinler ile beslenerek oruç tutarken zorlanmadan, midemiz rahat bir gün geçirebilirsiniz.

Sahur sonrası iftara kadar olan zamanın fazla olması nedeniyle susama ve açlık gibi durumlarda sizlere yardımcı olacak besinleri tercih etmeniz gerekmektedir. Yüksek lif oranına sahip gıdalar uzun süre tok tuttuğu kanıtlanmıştır.

ramazanda-tok-tutan-yiyecekler-nelerdir-sahurda-ne-yemeliyiz

Uzun Süre Tok Tutan Besinler nelerdir ?

  • Proteinli yiyecekler arasında yer alan “Yumurta”nın uzun süre tok tuttuğu uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Haşlanmış bir şekilde tükeceteceğiniz yumurta açlık ihtiyacınızı uzun süre karşılar.
  • İçerisinde Lif barından yulaf ezmesi ve benzeri az şekerli gıdalar özellikle uzun süre tok tutmasından kaynaklı zayıflamak isteyenlerin tercih ettiği gıdalar arasında yer alıyor.
  • Kalsiyum ve büyümeye etkisi ile bilinen Sütün toklu hissi verdiğini biliyormuy dunuz ?
  • Uzun süre vücüdun aç ve susuz kalması çeşitli sağlık problemlerini ortaya çıkaracağından, Tarçın insülin’in yükselmesini engelleyerek, kolesterol seviyesinide düşürmektedir.
  • Mide sindirimini kolaylaştıran “Muz” tok tutma özelliğine sahiptir. Özellikle mide sorunu yaşayanlar muzu tercih edebilir.
  • Kuruyemiş türlerinden Fındık, Ceviz ve Badem  uzun süre tok tutar.
  • Beyaz ekmek yerine, sahur’da buğday,çavdar ve kepek ekmeği tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.
  • Hazır meyve suları içmek yerine, meyve yemek daha sağlıklı olacaktır. Vitamin ve tokluk hissi ile meyve ayrıca sindiriminizi kolaylaştıracaktır.
  • Su ihtiyacınızı gidermek için sahur’da hoşaf içebilirsiniz.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git