Ramazanda tok tutan yiyecekler nelerdir

Ramazanda tok tutan yiyecekler nelerdir
28 Haziran 2014 tarihinde eklendi, 1.399 kez okundu.

tok-tutan-yiyecekler

Ramazan ayının gelmesi ile beraber sahurda tüketilecek yemeklerin uzun süre tok tutması gerekmektedir. Sahur vaktinin erken olması ve iftarın daha geç olması ile beraber havaların sıcaklığıda buna eklenince oruç tutmak oldukça zor görünsede, önceki yıllarda olduğu gibi Allah herkese sabır ve dayanma gücü vermektedir. Yediğiniz besinlerin sizi uzun süre tok tutmasını istiyorsanız, mide yakıcı özelliği bulunan besinler sizleri susatacaktır. Bu nedenle ramazan ayında hangi yiyecekleri tüketmeniz gerektiğini sizlere aktaracağız.

Ramazanda tok tutan yiyecekler nelerdir

Uzmanların araştırmalarına göre sahur’da beyaz ekmek yerine kepek ekmeğini tüketmelerin öneriyor. İçerisinde kimyasal madde bulunan meyve suları yerinede meyvenin kendisini tüketmek toklu hissini arttırmaktadır.

Sindirimi ve emilimi hızlı olan yiyecekler daha uzun süre tok tutmaktadır. Açlığın kaynağı kan şekerinin düşmesinden kaynaklı ise kan şekerini yükseltecek glisemik indeksi ve yükü düşük gıdalar tercih edilmelidir.

Karbonhidrat oranı daha yüksek olan başlıca sebzeler; havuç, şalgam, bezelye, pırasa, bakla ve enginardır. Ancak bunların karbonhidrat oranlarının fazla olması, Ramazan boyunca tüketilmemeleri gerektiği anlamına gelmemektedir.
Bu sebzelerden ortalama 4 yemek kaşığı tüketmek, yeterli olacaktır.

“Pirinç ve sıcak patates yemeği kilo yapar, bulgur ve soğuk patates tok tutar.

Sahura kalkmadan uzun süre tok kalmak mümkün değildir.

Acıkmadan oruç tutabilmek için:

Sahur
1 dilim peynir
1 yumurta
Bol domates, salatalık, maydanoz
6 adet tuzsuz zeytin
2 adet ceviz
3 dilim tam buğday ekmeği

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git