Ramazanda ağız kokusu nasıl önlenir

Ramazanda ağız kokusu nasıl önlenir
28 Haziran 2014 tarihinde eklendi, 1.535 kez okundu.

Havaların oldukça ısınması ve bu sene ramazan ayının en sıcak aylardan biri olan Haziran ayına denk gelmesi ile beraber oruç tutanlar karşılaştığı sorunlar arasında ağız kokusu problemlerinden nasıl kurtulacağınız ve hangi besinleri yememeniz gerektiği hakkında bilgilendirme alt kısımda sizlere aktarılmıştır. İftar ve Sahur arasındaki saat farkının yüksek olması ve bunun devamında havalarında sıcak olması istenilen bakımları yapmadığınız sürece farklı ağız kokularına neden olacaktır.

agiz-kokusu

Ramazanda ağız kokusu nasıl önlenir

Ağız kokusunun başlıca nedenleri arasında çürük dişin olması veya dolgusu düşen dişlerin arasında kalan yemek artıklarının uyku sonrası bakteri oluşumu ile birlikte ağız kokusu fazlalaşmaktadır. Kullandığınız diş macunlarının Nane aramolı olmasında ağız kokunuzu değiştirmeye yardımcı olur. Bunun yanında diş ipi ile diş aralarında kalan yemek artıklarınıda alabilirsiniz.

Diş kokularının diş iltihaplarından kaynaklandığı bilinmektedir. Ramazan öncesi diş hekime başvurarak çeşitli kontrollerinizin yapılması sizin faydanızadır.

Çürük dişin üzerine yapılan kaplamalar genelde yapıştırı yöntemi ile yapıştırılır. Bu yapışkanlarda kokuya neden olmaktadır. Bunun için çürük diş üzerine kaplama yaptırmak mantıksız bir yöntemdir.

Ağız kokusunu gideren yiyecekler

  • Yemek sonrası bir dilim limon ve su içerek ağız kokusunu önlemek mümkündür.
  • Barındırdığı lif oranlarından dolayı Elma, armut, havuç, turp tercih edilmelidir.
  • Ferahlatma özelliği bulunan nane kokusu ile hoş bir koku yaymaktadır. Diş macunlarında bulunan nane oranıda güzel kokmanızı sağlayacaktır.
  • Yoğurt susama ve hidrojen sülfüt kokularını ortadan kaldırmada etkilidir.

 

Bu Besinleri Sahurda tüketmeyin

Sarımsak,Sucuk,Pastırma,Çemen ve Soğan gibi kokuya neden olan yiyecekleri yedikten sonra dişlerinizi fırçalasanızda mideden gelen kötü koku nedeniyle ağız kokusundan kurtulamazsınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git