Prostatin Belirtileri Nelerdir ?

Prostatin Belirtileri Nelerdir ?
21 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 2.637 kez okundu.

Prostatın Belirtileri Nelerdir sorusununu cevabını kısaca özetleyecek olursak; Prostat ; bezi büyümeye başladığı zaman idrar yolunu sıkıştırır arkasından tıkanmasına yol açabilmektedir. Bu neden ile prostat belirtileri idrar yapılma esnasında kendisini gösterebilmektedir. Prostat hastalarının idrar yolu giderek daraldıkça mesane idrarın boşaltılması esnasında çok daha zorlanırlar. Mesane kasları bu hastalarda gün geçtikçe hassasiyetini artırır bunun yanı sıra güçlenir.

Hassasiyetini arttıran mesanede çok az miktarda bile idrar toplansa kişi kendisinde idrar yapma ihtiyacını hisseder. Sonuç olarak idrar yolunun darlaşması mesaneyi ciddi anlamda zorlamaya başlar ve bununla birlikte kişinin idrarını dışarı tam olarak atamamasına neden olur.

Prostat belirtileri insandan insana farklı biçimlerde görülebilmektedir. İnsanlarda prostat hastalığının ne derece ileri seviyede olduğunu da bulguların şiddetini de değiştirebilmektedir. Prostat ilk başlangıç aşamasında kişiler verilen rahatsızlığı fark edemeyebilir fakat bu durum insanlarda ilerlediği zamanlarda hayat şartlarını çok ciddi bir anlamda düşmeye götürür. Prostat hastası bir kişi oturarak veyahut ayakta idrar yaparken hasta idrarını ileriye yapamaz. İdrarı kesik kesik yapar. İdrar sanki damlalar halindeymiş gibi akar. Hasta tuvalet dönüşünde ise tam bir rahatlama görememektedir.

Prostat hastalığının en önemli belirtileri ise; çok sık bir şekilde idrar yapma ihtiyacı, idrarını yaparken kişi ıkınma ihtiyacını hissetmesi, idrarını hemen yapamaması, çatallı bir şekilde idrar yapma, gece sık sık idrara kalkması, idrar sonrasında damlamalar bunun yanı sıra çok sık olmasa bile kanlı idrar yapma görülmektedir.

Prostat hastası bir kişinin idrar kesesi idrarla dolu bir şekilde olmasına rağmen idrar çıkışı yapamaz, göbek altındaki kısımlarda çok şiddetli ağrılar ve sertlikler hissedilebilmektedir. Bu duruma gelmiş olan hastaların mutlaka acilen hastanın rahatlayabilmesi amacıyla idrar sondası taktırması şarttır.

Sonuç olarak prostat hastası bir kişinin yapması gereken en doğru karar mutlaka uzman bir hekime görünmesidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git