Portakalın Faydaları Nelerdir ?

Portakalın Faydaları Nelerdir ?
14 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 2.917 kez okundu.

C vitamini yönünden zengin bir meyve olan sulu ve tatlı tadıyla beğenilerek yenilen portakalın faydaları saymakla bitmez. Kış günlerinin aranılan şifa ve vitamin deposu olan portakal günlük c vitamini ihtiyacının %72 oranını karşılayabilen bir meyvedir. Portakal içeriğinde sadece c vitamini değil birçok vitamin içeren özelliğe sahiptir. A, B, C, D, E vitaminleri de portakalda mevcuttur. Vücuda zindelik ve canlılık vererek günlük enerjinizi yüksek tutmanızı sağlar. Kabızlık sıkıntısı çekenler için faydalı olan ve lif içeriğine sahip olduğu için hazmettirici özelliğe sahiptir. Portakal kabuklarından isterseniz çay yapabilirsiniz limon ve bal ile karıştırılmış portakal çayı uykusuzluk sorunu yaşayanlar içinde birebirdir.

Hastalıklara Şifa Portakal

Böbrekler için oldukça faydalı olan ve bağışıklık sistemini güçlendiren portakal soğuk algınlığını daha kolay atlatmaya ve vücudun direncini kazanmasını sağlamaktadır. Günlük olarak portakal tüketirseniz kolesterolünüzü dengeleyip kontrol altına alabilirsiniz. Portakalın bir başka faydası ise magnezyum sayesinde kan basıncını dengelemektedir. Kalbi koruyan portakal hazımsızlık çekenler için iyi gelir ancak midesinden sorunu olanların çok fazla tüketmemeleri gerekmektedir. Portakalın kansere karşı koruyucu yanı da vardır. Portakal kabukları değerlendirilerek kek pasta kurabiye gibi yiyecekler içinde kullanılmaktadır. Gerek kurutarak kabukları toz haline getirilerek kullanılmakta gerekse kabukları reçel yapılarak değerlendirilmektedir.

Kozmetik Firmalarında Portakal Kullanımı

Portakal sadece yiyecek içecek dünyasında değil kozmetik dünyasında da aranmaktadır. Portakal yağları portakal esansı ve parfüm yapımı için hoş kokusu ile katkı sağlamaktadır. Kokusu keskin olduğu kadar ferahlatıcı ve rahatlatıcı etkiye sahiptir. Portakal yağları cilde faydalı ve kırışıklıkları azaltıcı etkiye sahiptir. Cildinizi temizleyerek portakal yağı esanslarını pamukla cildinize yedirebilirsiniz portakalda bulunan asit cildinizi biraz yaksa da kısa süre sonra etkisini azaltacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git