Pet Şişelerin Doğaya Ne Gibi Zararları var ?

Pet Şişelerin Doğaya Ne Gibi Zararları var ?
10 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 3.887 kez okundu.

Elimizden hiç eksik olmayan pet şişeler, doğa için tehdit unsurudur. Pet şişelerin yapısında bulunan yüzlerce kimyasal madde bulunmaktadır. Özellikle içerisinde barınan hammadde petrol artığıdır. Buda pet şişenin dört de biri kadar benzin harcamamıza neden oluyor. Pet şişler doğada yok olması en zor maddelerdir, en az doğada 1000 yılla yakın bir süreçte kaybolmaktadır. Kullanımı en çok tercih edilen pet şişeler sürekli tüketildiği için ve doğada kolay kolay yok olmadığından dolayı yakma tesislerinden yakılarak geri dönüşüm esnasında gereksiz enerji, hammadde ve birçok tehlikeli attık meydana gelmektedir. Bunlardan biride dioksindir. Geri dönüşüm sırasında ortaya çıkan dioksit havaya karışarak, canlıları etkisi altına alır. Diksoin canlı vücuduna girdikten sonra hiçbir şekilde dışarı atılmaz ve canlının yağ dokusunda birikerek yaşımı boyunca orda kalır.

pet-sise

Pet şişenin zararları arasında en önemli faktörde insan sağlına etkisidir. Günlük hayatımızda genellikle tercih ettiğimiz pet şişeler kanserojen madde üretmektedir. Yaz aylarında yollarda marketlerde ve büfelerde karşımıza çıkan pet şişeler, 70-90 derece sıcaklığa mağdur kalması halinde plastikten ayrılan kimyasallar içeceklere karışmakta, buda insan vücuduna doğrudan etki göstermektedir. Güneş ışığın altında tutulan pet şişler dolaba konulsa bile kanserojen madde üretmektedir. Araştırmalara göre Bisfenol-A ve Dioksin üreten pet şişeler insan sağlığında kansere, kalp hastalığına, doğumsal kusurlara ve diyabet riskine yol açmaktadır.

Pet şişlerin doğaya zarar vermesini engellemek için yapılması gereken ilk şey şişeleri çevreye atmak yerine geri dönüşüm kutularına atılması gerekiyor, doğada geç kayboldukları için pet şişe yerine daha sağlıklı cam şişe tüketilmelidir. Dünyada milyonlarca pet şişe kullanıp atan insan var her birinin kullandığı şişeler doğaya ve insanlara tehdit oluşturmaktadır. Pet şişe tercih ederken dikkat etmeniz gereken kurallar bulunmaktadır. Şişelerin altında, üçgen şeklinin içerisinde numaralar bulunmakta, bu numaralar plastiğin türlerini yansıtmaktadır. 1 numaralı plastik türü genellikle pet şişelerin tercih ettiği plastik türüdür. Genellikle sıvı ürünlerde kullanılır. Su, alkol içermeyen içecekler ve yağlarların konulduğu pet şişeler, cam gibi saydam yapıya sahip, doğaya ve insan tüketimine zarar vermemektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git