Parfüm Neye Göre ve Nasıl Seçilmelidir

Parfüm Neye Göre ve Nasıl Seçilmelidir
1 Temmuz 2013 tarihinde eklendi, 1.747 kez okundu.

Parfüm seçmek kolay değildir. Çoğu kişi, işin kolayına kaçıp çok bilinen ya da sık sık karşılaştığı kokuları satın alır. Bu tercih pek doğru olmayacaktır çünkü koku, kişinin karakteriyle ve vücut özellikleriyle ilintilidir. Üzerinize yük olduğunu, ağır geldiğini ya da fazla tatlı olduğunu düşündüğünüz koku sizi gün boyu rahatsız edecektir. Bu nedenle, kokuyu seçmeden önce kendinizi iyi tanımanız, sadece modayı takip etmektense kendinize karşı dürüst olmanız gerekir. Böylece, kokuyu denediğiniz mağazada -belki satıcının da etkisiyle- beğenip, eve geldiğinizde beğenmeme hatasına düşmemiş olursunuz. Örneğin Diesel’in “Fuel for Life” parfümünün kadınlar ve erkekler için iki ayrı kokusu vardır ve ikisi de seksi, cinsiyeti ön plana çıkaran, ateşli kokulardır.

parfumAyrıca her insanın teninin kimyası ve vücut sıcaklığı sıkılan kokuya farklı tepki verebilir. Vücudunuza zarar vermemek için bunu da göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin insanlar yaşlandıkça vücut kimyaları değişir, dolayısıyla çoğunlukla koku tercihleri de değişir. Hatta parfüm tercihiniz günden güne bile değişebilir. Çünkü (özellikle kadınlarda) hormonal aktivite her gün sabit kalmaz, değişir.

Parfümlerde kullanılan bitkiler, sonuçta elde edilen kokuyu etkiler. Kimi bitkilerin molekülleri hemen parçalanır ve etkisi çabucak yok olur. Fakat aynı parfümde yer alan diğer bitkilerin molekülleri daha geç uçar. Böylece kalıcı kokuyu veren asıl moleküller onlar olacaktır. Parfümü ilk sıktığınızda aldığınız kokuyla saatler sonra aldığınız kokunun farklı olmasının sebebi budur. Parfüm içerikleri, uçuculuklarına göre üçe ayrılır:

En uçucu olanlar: Parfüm sıkıldığında burnunuza gelen ilk kokudur. Bunlar genellikle ilk sıktığınızdan 15-20 dakika sonra etkilerini tamamen kaybederler.

Orta uçuculukta olanlar: Bu kokular, ilk uçucu grup yayılmaya başladığında belirginleşir ve genellikle yumuşaktırlar. Gül, yasemin ve zambak bu gruba örnek  verilebilir. Parfüme karakterini veren kokulardır. Parfüm sıkıldıktan birkaç dakika sonra duyulur ve tendeki etkisi 3-6 saat sürer.

En kalıcı olanlar: En ağır ve büyük moleküllere sahiptirler ve bu yüzden vücuttan en geç uzaklaşan gruptur. Zengin ve derin bir içeriğe sahip kokulardır. 24 saate kadar etkisini hissettirebilirler.

Parfüm almaya gittiğinizde de bazı ipuçlarına dikkat etmelisiniz. Mağaza ne yazık ki pek çok kokunun birbirine karıştığı bir yerdir. Mümkünse tester alıp evde denemelisiniz. Eğer mağazada denemek zorundaysanız da, bileğinize veya dirsek içinize sıkabilirsiniz, ancak ovalamayınız.  Ayrıca bu bölgelerde başka bir kokunun izinin kalmadığından emin olmalısınız. Parfümü satın almadan önce son bir deney yapın, mağazadan çıkın ve kolunuzu uçucu bileşenlerin hemen uzaklaşmaması için kıyafetinizle kapatın. Bu sırada alkol uzaklaşacak ve en uçucu kokuları alkol etkisi olmadan ayırt edebileceksiniz.

Parfüm alırken bir diğer etken de parfüm şişesinin şekli olabilir elbette. Orijinal şişe tasarımları hem bayan parfümü, hem erkek parfümü için çok cezbedicidir. Genellikle parfüm şişelerinin, içerdikleri kokunun verdiği karakterle uyum sağladığını göz önünde bulundurursak, şişenin cazibesine kapılmanın çok da yanlış olmayacağını söyleyebiliriz!

2013 yılına baktığımızda yeni markaların olduğunu ve hangisini seçmemiz gerektiğiniz belirlemek oldukça zaman alıcak gibi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git