Osman Yüksel Serdengeçti Kimdir

Osman Yüksel Serdengeçti Kimdir
15 Haziran 2013 tarihinde eklendi, 2.259 kez okundu.

sendengecti

Gerçek adı  Osman Zeki Yüksel’ dir.  Ahmet Hamdı Akseki, eski müftülerden Hacı Salih Efendi’ nin de bulunduğu alimler yetiştirmiş bir aileye mensup olan osman yüksek serdengeçti, İlkokulu Akseki’de, ortaokulu yatılı öğrenci olarak Antalya’da okumuştur.. Ankara’da Atatürk Lisesi’ni bitirdikten sonra girdiği Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde 2. Sınıf öğrencisi iken Mayıs 1944 yılında meydana gelen olaylara karıştığı için öğrenimi yarıda kalmıştır.. Nihal Atsız ve Alpaslan Türkeş’ le birlikte bir süre tutuklu kaldıktan sonra Serbest bırakılınca fakülteye başvurarak öğrenimine devam etmek istemesinde rağmen bu kabul görmemiştir. Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’ e hitaben çok sert bir yazı kaleme aldı.Bu nedenle Osman yüksel tekrar cezaevine girdi.

Cezaevinden  çıkınca ünlü Serdengeçti dergisini çıkarmaya başlamıştır. Pek çok sayısı toplatılan bu dergide çıkan farklı yazıları nedeniyle hakkında çok sayıda dava açıldı ve sık sık tutuklanıp serbest bırakıldı. Başlığının altında “Allah, Vatan, Millet Yolunda” cümlesi sürekli yer alan dergideki yazılarında sık sık kullandığı “Açın kapıları Osman geliyor” sözü yeni tutuklanmalara hazır olduğunu bildiriyordu. Kendisine Serdengeçti unvanını kazandıran bu dergi, sık sık kapanması ve çıkan yazılarından dolayı çok sayıda mahkumiyet kararı çıkması nedeniyle 33 sayı çıkabilmişti. (1947-Şubat 1962)

1952 yılında Bağrı yanık adlı bir mizah gazetesi çıkardı. Başlığı altında”Hak yolunda bağrı yanık yolcular” sözü yer alan bu yayınında mücadelesini zengin esprilerle dolu yergileriyle sürdürdü. Bir ara politikaya atıldı, A.P. listesinden Antalya milletvekili seçilerek, parlamentoda görev yaptı (1965-1969). Partisinin politikası ve parti ileri gelenlerine yönelttiği eleştiriler yüzünden A.P. ‘den ihraç edildi. Sonraki yıllarda mücadelesine yine yayımladığı yazı ve kitaplarla devem etti. Son olarak Yeni İstanbul gazetesinde”Selam”başlığı altında günlük fıkralar yazdı.

Halen günümüzde en güzel şiirler arasında yer alan birçok eseri bulunmaktadır. Osman Yüksel Serdengeçti Kimdir hakkında merak ettikleriniz ve şiirlerini bu sitede bulabilirsiniz.

Osman Yüksel Serdengeçti Şiirleri

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git