Orucu Bozan Şeyler Nelerdir ?

Orucu Bozan Şeyler Nelerdir ?
23 Haziran 2015 tarihinde eklendi, 1.939 kez okundu.

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte, oruç tutan müslümanların hangi hallerde orucun zarar göreceği ve bozulacağı konusundaki merak ettikleri ayrıntıları araştırarak sizlere doğru bilgileri aktarmaya çalıştık. Bu yıl haziran ayına denk gelen ramazan ayının hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altında seyretmesi ile önceki yıllara göre oruç bu sene daha rahat bir şekilde tutulmaktadır. Diyanet İşleri Yüksek kuruluna gelen soruların artmasında, ramazan ayında Tv programlarına çıkan hocaların birbirinden farklı orucu bozan durumları dile getirmesi, oruç tutanların en doğru bilgiyi Diyanet işlerinden alacağını düşünmesi ile sorulan soru sayısında artış gözlemlenmiştir.

orucu-neler-bozar

Orucu Bozan Şeyler Nelerdir ?

İftar öncesi ve sahur sonrası yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak gerekmektedir. Nefsi tüm kötülüklerden arındırarak, tütün,duman ve benzeri keyif ürünlerinden de uzak durmak gerekmektedir. Bilerek dumanı veya kokuyu icinize çekmek orucu bozacaktır.

Çeşitli rahatsızlıklardan dolayı ilaç ve damla kullanmak zorunda kalan hastaların, merak ettikleri en önemli konu ise kullanılan ilaçların oruca etkisi olduğundan, bu konu hakkında detaylara girmeye karar verdik.

Göz Damlası : Göz içerisine damlatan ilacın bir kısmı dışarı atılırken, diğer kısmı ise burun boşluğunu birleştiren kanallarla emilerek vücuda alınmaktadır. Sindirim kanallarına ulaşma gibi bir durum olmadığından göz damlası orucu bozma.

Yıkanmak : Burun veya ağız yolu ile su yutulmadığı sürece oruç bozulmaz. Deniz ve havuza girmeyi düşünenlerde daha temkinli davranmalı su yutmamaya özen göstermelidir. (Hz. Aişe ve Ümmü Seleme validemiz Hz. Peygamber (s.a.s.)’in ramazanda yıkandıklarını haber vermişlerdir.)

Nikotin Bantları ve Merhem : Vücuda sürülen ilaç merhemleri deri altında yer alan kılcal damarlar yardımı ile emilerek kana karışmaktadır. Cildin bu emiş hızı oldukça yavaş ve çok az olduğundan, nikotin bantları veya kremler orucu bozmaz.

Diş Tedavisi :  Diş sorunlarınızda, ağrısız bir şekilde işlemlerin yapılması için yapılan enjeksiyonlar beslenme özelliği taşımadığı için orucu bozmaz. Kan veya ağızda biriken suyu yutarsanız orucunuz bozulur.

Diş Fırçalamak : Boğaz su ve diş macunu kaçmadığı sürece diş fırçalamak orucu bozmaz.

Anestezi : Bölgesel ve genel anestezide verilen serum orucu bozar.

Akupunktur : Vücudun belirli noktalarına batırılan iğnelerle yapılan tedavi yöntemidir. Akupunktur orucu bozmaz.

Cinsellik : Bilinçsiz bir şekilde rüyada gördüğünüz cinsel objeler sonrası, uyandıktan sonra abdest alarak orucunuzu tutabilirsiniz.

orucu neler bozar, ramazanda orucu bozan haller nelerdir ?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git