Öpücük Hastalığı Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır

Öpücük Hastalığı Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır
24 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 2.829 kez okundu.

Özellikler çoçuklarda görülen öpücük hastalığının en belirgin özellikleri ; boğaz kısmında ağrı,halsizlik,ateş ve bademcik büyümesi ile ortaya çıkar. Genelde yetişkinler tarafından sık sık öpülen çoçuklarda görülme riski yüksek olan öpücük hastalığı yetişkinlerde de ortaya çıkabiliyor. Bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve güçsüz düşmesine neden olan öpücük hastalığı birçok hastalığada neden olmaktadır.

Halk arasında yaygın olarak öpücük hastalığı olarak bilinen Epstein-Barr virus kaynaklı olarak gelişen hastalık öpücük ve tükürük yolu ile kolaylıkla bulaşır. Öpücük hastalığının tahmini olarak kuluçka süresi 40 gündür. Çoçuklarda bu süre 15 – 20 güne kadar değişiklik gösterebilir. Çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasının nedeni bağışıklık sisteminin zayıf düşmesidir.

Öpücük Hastalığı Bulaşır mı ?

Boğaz ve ağız kısmında çoğalan virüsler öpüşme ve öksürme yolu ile bulabilir. Kan ve kan ürünleri ile de bulaşması mümkündür. Hijyen yönünden bardak, çatal gibi malzemelerden de bulaşma riski yüksektir. Hastalığa yakalanan kişilerde 2 hafta belirti olmazken, yukarda saydığımız belirtiler zamanla ortaya çıkar. Hastaların %30 luk kısmında beyaz renkte olan iltihaplanmalar görülebilir.

Hastalığın tedavisinde farklı hastalıklarda olduğu gibi antibiyotik tedavisi pek işe yaramayacaktır. Kişilerin hangi derecede olduğunu belirlemek için boğaz kültürü alınarak öpücük hastalığı incelemeleri yapılmalıdır. Yapılan laboratuvar testlerinde hastalığın tanısı konulur. Ateşlenmenin artış gösterdiği dönemlerde ateş dürüşürücü ilaçlar kullanılabilir. Özellikle bu hastalık ile dalak büyümesi ve yırtılması mümkün olduğundan uzmanlar, Güreş,Dövüş ve bazı sporların bu dönemlerde yapılmamasını önerir. Kişinin yatak istirahati oldukça önemlidir.

Öpücük hastalığının tedavisi şuan için mümkün değildir, yetişkinlerde atlatılması oldukça zor olduğundan, çoçuklarda bu durum değişmektedir. Bulaşı hastalık sınıfında yer alan öpücük hastalığı olanların dikkatli olması gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git