Öksürüğe Ne İyi Gelir

Öksürüğe Ne İyi Gelir
3 Mayıs 2014 tarihinde eklendi, 3.100 kez okundu.

kuru-oksuruk-nasil-gecer

Kış aylarında yaygın bir şekilde yayılan gripal enfeksiyonlar sonrası aşırı terleme, öksürük ve ateş en çok görülen belirtiler arasındadır. Öksürürken boğazınızda bir yırtılma gibi bir acı hissedebilirsiniz. Küçük yaşlardaki çoçuklarda daha sık görülen öksürükten kurtulmakiçin çeşitli yöntemleri denemenizde fayda var.

Hastaların genelde odasına kapanarak havasız bir şekilde yatması yerine, odayı bol bol havalandırma ve nemli bir şekilde tutmak en mantıklısı olacaktır.

Öksürük İçin Evde Yapılacak Yöntemler

* Çürük olmayan bir elmanın kabuğunu  oldukça ince bir şekilde soyun, bir kaç da çekirdeğini koyun, birazcık ıhlamur, bir iki karanfil, belki bir tarçın kabuğu, bir dilim de limon. Bunların hepsini kaynatıp, isterseniz bal ile tatlandırıp sıcak sıcak içebilirsiniz. Ilık ılık vermek suretiyle çocuklar için de kullanıbilirsiniz.

* 1 Tatlı kaşığı balı toz zencefil ile kaşırtırarak macun kıvamına kadar getirin ve yiyin, Boğaz ve öksürüğe iyi geldiği kanıtlanmıştır.Yetişkin kişilere uygulanmaktadır.

* İki tatlı kaşığı dut pekmezine uygun miktarda karabiber katıp karıştırın ve günde bir kaşık verin. Tadı her ne kadar kötü olsada, Bir iki güne kadar öksürüğünüz tamamen geçecektir. Yetişkin ve çocuk kullabilir.

* 1 çay kaşığı karabiber , 1 tatlı kaşığı bal ile ile karıştırılarak verilir. Ardından da süt. Bu formül yetişkinler için de etkilidir.

* Kabukları ile elma, tarçın, zencefil, ıhlamur, ayva ve kabuklu limonu kaynatıp suyunu içirin. Göğsü yumuşatacak ve öksürüğü geçirecektir.

* Çocuğunuzu uykuya yatırırken oda sıcaklığındaki balı sırtına sürüp, üstüne gazete veya kağıt havlu ile kapatıp, uyumasını sağlayın. 2-3 kez denendiğinde öksürüğü kesecektir.

* Ihlamurla ile ayva yaprağı beraber kaynatılıp içilirse, öksürük geçer.

* Bir miktar kekiği su ile kaynatıp içine bal koyup ılıtılır. Ilıyan karışım bebeklere verildiğinde öksürüğü geçer.

* Nişastayı suyla kaynatıp içine limon yada portakal suyu koyun biraz da tatlandırmak için pekmez ekleyin. Bu karışımı ılık ılık içirin. Çocuğunuzun öksürüğü hemen kesilecektir.

* Biraz zeytinyağını ısıtın, ve içine karabiber atarak pişirin, iyice yansın. Sonra ılınınca öksüren Çocuk veya yetişkin kişinin, sırtına ve göğsüne sürüp ovun. Üzerine, hafif emince sıcak bez örtün ve giyinmesini sağlayın.

Üst kısımda yer alan uygulamaları yapmanıza rağmen öksürüğünüz kesilmemişse kesinlikle bir hekime başvurmanızı öneriyoruz. Öksürük’ün çok farklı hastalıkların habercisi olduğunu unutmamak gerekir. Öksürürken boğaz kısmında acıların gözlemlenmesi ile boğaz veya bademciklerin inmesinden kaynaklandığı unutmayın. Günde en az 2 sefer olacak şekilde ıhlamur ve ada çayı tüketebilirsiniz. Öksürük nasıl geçer, öksürükten kurtulma yolları hakkında sorularınızı alt kısımdan bize iletebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git