Miraç kandili namazı nasıl kılınır

Miraç kandili namazı nasıl kılınır
23 Mayıs 2014 tarihinde eklendi, 1.853 kez okundu.

Miraç kandilinde namaz nasıl kılır, Namaz kılmak gerekir mi ? Miraç kandilinde yapılması gereken ibadetler hakkında detaylar yer almaktadır.

Müslüman dünyası için oldukça özel olan miraç kandilinin 25 Mayıs 2014 pazar gününü, pazartesiye bağlayan gece kutlanması ile beraber az bir süre kala herkes kandil gecesinde neler yapılması gerektiğini araştırmaya başladı. Allah katına büyük önem arz eden Miraç kandili gecesinde sıklıkla Kuranı kerim okumak ve namaz kılmak gerekmektedir. Miraç gecesi ve gündüzünde cemaat ile kılınan namazın sevabı oldukça büyüktür.

Üzerinde namaz borcu olan kimsenin bu gecede hiç olmazsa bir günlük namaz kaza etmesi uygun olur. Böylece hem borcunu öder hem de geceyi ihya etmiş olur.

regaip_kandili_ne_zaman_regaip_kandili_namazi_nasil_kilinir_h54033

Yatsı namazından sonra 12 rek’at “Hacet namazı” kılınır.

Beher rek’atte Fâtiha-i şerîfeden sonra 10 İhlâs-ı şerîf okunur.

Namaza niyet:

“Yâ Rabbî, rızâ-i şerîfin için niyet eyledim namaza. Bu gece yedi kat gökleri ve bütün esrârını göstererek muhabbetin ile müşerref kıldığın sevgili habîbin Resûl-i Zîşan Efendimiz hürmetine ben âciz kulunu afv-ı ilâhîne, feyz-i ilâhîne ve rızâ-i ilâhîne mazhar eyle, Allâhü Ekber.”

Namazdan sonra:

4 Fâtiha-i şerîfe, 100 defa: “Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym” 100 İstiğfâr-ı şerîf, 100 Salevât- şerîfe okunup duâ yapılır.

Bu namazda, İhlâs-ı şerîfeler 100’er adet okunursa veya bu namaz 100 rek’at olarak kılınırsa; bunu yerine getiren mü’min huzûr-i ilâhîye namaz borçlusu olarak çıkmaz.

Namaz borcu olanların hiç olmazsa 1 günlük namazlarını kaza etmeleri makbul olsa gerekir.

Mirac gecesinden sonraki gün, mutlaka oruçlu olmalıdır. o gün öğle ile ikindi arasında 4 rekat namaz kılınır.

Her rekatta Fatiha’dan sonra: 5 Ayetül Kürsi, 5 Kul ya Eyyühel Kafirün, 5 İhlası şerif, 5 Kul euzu birabbil felak, 5 Kul euzu birabbinas okunur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git