Mevlid Kandilinde yapılması gereken ibadetler nelerdir

Mevlid Kandilinde yapılması gereken ibadetler nelerdir
10 Ocak 2014 tarihinde eklendi, 3.401 kez okundu.

Mevlid kandilinin yaklaşması akıllara bu özel günde hangi ibadetleri yapmamız gerektiği sorularını getirdir. 12 Ocak 2014 tarihi mevlid kandili olarak kutlanır. Mevlid doğum zamanı anlamına gelmektedir. Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir. Peygamber efendimizin doğum günü, bütün Müslümanların bayramıdır. Bu ay içinde mümkün olduğu kadar salatü selamı ( selat-ı nariye, selat-ı münciye ve selat-ı fethiye) çok okunmalıdır. Dualar ile geçecek bu güzel günde yapılması gereken ibadetler ve dualar hakkında sizlere ayrıntılı bilgiler vereceğiz.

mevlid-kandili-ibadetleri

Mevlid Kandilinin Önemi

Resulullah dünyaya gelince, amcası Ebu Leheb’in cariyesi Süveybe, (Kardeşin Abdullah’ın oğlu oldu) diyerek kendisine müjde getirince, sevinmişti. (Ona süt vermek şartı ile, seni azat ettim) demişti. Bunun için, Ebu Leheb’in, her mevlid gecesinde, azabı biraz hafiflemektedir. Mevlid gecesi sevinen, o geceye kıymet veren müminlerin pek çok sevap kazanacağı buradan da anlaşılmaktadır. Hafız Muhammed ibni Cezeri Şafii diyor ki: (Ebu Leheb rüyada görülüp, ne halde olduğu sorulduğunda, çok azap çekiyorum. Ancak, her yıl, Rebiul-evvel ayının 12. geceleri, azabım hafifliyor. Resulullah dünyaya gelince, müjde veren cariyemi sevincimden azat etmiştim. Bunun için, bu gecelerde azabım hafifliyor) dedi. Ebu Leheb gibi azgın bir kâfirin azabı hafifleyince, O yüce Peygamberin ümmetinden olan bir mümin, Onun doğduğu gece sevinir, malını uygun yerlere dağıtır, ziyafet verir, böylece, Peygamberine olan sevgisini gösterirse, Allahü teâlâ onu Cennetine sokar.) [M. Nasihat]

Resulullah efendimiz, mevlid gecelerinde eshab-ı kirama ziyafet verir, dünyayı teşrifindeki ve çocukluk zamanındaki şeyleri anlatırdı. Hz. Ebu Bekir de, halife iken, eshab-ı kiramı toplar, Resulullah efendimizin dünyayı teşrifindeki olağanüstü hâlleri konuşurlardı. Bu gece, Resulullahın doğum zamanında görülen hâlleri, mucizeleri okumak, dinlemek, öğrenmek çok sevaptır. Bugün veya ertesi gün oruç tutmakta mahzur yoktur. Tutulması iyi olur, sevap olur.
Kaynak : http://www.kisiselblog.org/mevlid-kandilinde-yapilmasi-gereken-ibadetler-nelerdir

Mevlid Kandilinde yapılması gereken ibadetler nelerdir

Sadece Mevlid kandiline özgü olmamakla beraber yaşantımız boyunca yapmamız gerekenler ;

  • Tövbet Etmeliyiz : Bilerek veya bilmeyerek yaptığımız hatalardan dolayı Tövbe etmeliyiz.Tövbe, günahla kirlenen ruhumuzu yıkamanın ve yeniden dirilişin ifadesidir.
  • Salat ü selâm okumak: Peygamberimiz (S.A.V.)’e hiç olmazsa bir tesbih salat ü selâm okumalıyız. Can ü gönülden, “Es-salatü ve’s-selamü aleyke ya Resûlellah” demeliyiz.
  • Kur’an-ı Kerîm Cenâb-ı Hakk’ın insanlığa son mesajıdır. Bu güzel günde kur’an-ı kerim okumalı veya okuyanları dinlemeliyiz.
  • Namaz Kılmak : Cemaat ile kılınan namazlarının sevabı daha büyüktür.
  • Elimizden geliyorsa,oruç tutmalıyız.
  • Küs ve kavgalı olduğumuz kişilerle barışmalıyız.
  • Aile büyüklerinin ve sevdiklerimizi arayarak kandillerini kutlamalıyız.
Mevlid Kandilinde yapılması gereken ibadetler nelerdir Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. mekin dedi ki:

    tüm islam aleminin mevlüd kandili kutlu olsun. Rabbim bu gecede yapacağımız tüm dua ve ibadetlerimizi kabul etsin. allah kıyamet gününde peygamber efendimizin sancağı altında toplanmayı nasib etsin. kandiliniz mübarek olsun.


Sayfa başına git