Mavi Dil Hastalığı Nedir ?

Mavi Dil Hastalığı Nedir ?
28 Eylül 2016 tarihinde eklendi, 1.927 kez okundu.

Mavi dil hastalığı Sokucu sinekler yolu ile koyunlarda sıklıkla görülen viral bir hastalık türüdür. Mevsimsel değişmeler ile yaz aylarında yağışların artış gösterdiği ve rutubetin arttığı zamanlarda sıklıkla görülür. Hastalığın birço hayvanda görülmesine rağmen ölüm oranları oldukça azdır. Koyunlar,sığırlar ve keçilerde bu hastalık görülme oranı oldukça fazladır.

Ortaya Çıkışı

Reoviridea familyasında bir virüs olarak 24 antigenic serotipi ile tespit edilmiştir. Ülkemizde 2 farklı türü bulunmaktadır.

Nasıl Bulaşır ?

“Tatarcık” olarak adlandırılan sokucu sineklerin hasta hayvanlardan emerek aldıkları kanlarda bulunur. Sağlıklı bir hayvanı sokucu sineklerin emmesi ile bulaşır. Hastalığın koyunlara bulaşmasında sığırlar önemli bir rol oynarlar. Dikkat çeken belirtileri olmadığından virüsü 14 hafta kadar aktif olarak kanlarında taşıyabilirler.

Hastalığın buluşmasının ardından 7 gün içerisinde hayvanların ırkına ve direncine göre değişiklik göstererek kuzuların daha duyarlı olması ile alt kısımdaki belirtiler ortaya çıkar.

  • Ani olarak ateşin yükselmesi
  • Ateşlenme ardından dudak emme hareketlerinin ortaya çıkması
  • Dil kısmında mavileşme ve dudak ödemleri
  • Sulu ve irinli burun akıntısı.
  • Ağız ve burun kısmında kabuklu yaralar ve nefes almada zorlanma.
  • Ayak kısmında tırnak aralarında meydana gelen yaralar.
  • Yapağıda kırılma ve dökülme gibi durumlar
  • Genç olan hayvanlarda ishal görülmesinin ardından 2-8 gün sonrası ölümler meydana gelir.
  • Kuzularda ölüm oranları %95 olarak belirlenmiştir.
  • Gebe ineklerde AH sendromu olarak bilinen anomalili buzağı doğumları ve ölü doğumlar meydana gelebilir.

Nasıl Teşhis Konulur ?

Bu konuda bilgi sahibi olmayan kişiler belirtilerden fazla birşey anlayamacağı için, hastalığın kesin bulguları laboratuvar ortamlarında yapılan araştırmalar ile kesinleşir. Normal kesim veya hastalıktan ölen hayvanları incelenmek için alınan iç organ laboratuvar ortamlarında incelenmelidir. Hastalığın ateşli olarak geçtiği dönemde OPG veya EDTA ismi verilen sıvı içerisine alınarak gönderilmesi kan teşhisinde önemlidir. % 5’lik iyileşme durumunun bulunması nedeniyle, sağlığına kavuşmuş hayvanlardan alınan kan serumları hastalığın tedavisinde önemli rol oynar.

Hayvanlarda ortaya çıkan Mavi Dil hastalığı belirtileri ve tedavi yöntemleri konusunda detaylar yer almaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git