Maurice Sendak Kimdir

Maurice Sendak Kimdir
9 Haziran 2013 tarihinde eklendi, 1.094 kez okundu.

Maurice

10 Haziran 1928 yılında Amerika’da dünyaya gelen Maurica Sendak Amerika Edebiyat dünyasına ismini yazdırmış sayılı kişiler arasında yer almaktadır. Yoksul bir yahudu ailenin  Birinci Dünya Savaşı öncesinde Polonya’dan ABD’ye göç ve İkinci Dünya Savaşı sırasında akrabalarının büyük bir kısmını kaybetmiştir. 8 Mayıs 2012 yılında vefat eden Maurice Sendak kimdir hakkında bilgi verelim ;

Sevgili çocuk kitabı yazarı ve illüstratör Maurice Sendak Brooklyn, New York’ta büyüdü. Bir terzi oğlu olan ve zaman geçirmek için farklı çizim lere başlayan, hastalıklı bir çocuktu. Terzi bir babanın oğlu olduğu için, para kazanmak istiyordu ve eğitimini yarıda bırakmıştı.

1956 yılında Kenny’s Window adlı ilk resimli kitabı kitap satış alanlarında yerini almıştır. Onu dünyanın birçok yerinde tanınmasını sağlayan asıl eseri ise “Canavarlar Ülkesinin Kralı” adlı eseri ise en iyi, resimli çocuk kitabı olarak Caldecott ödülünü kendisine kazandırmıştır.

En çok 1963 yılında yayınlanan Where the Wild Things Are isimli resimli çocuk kitabı ile tanınmıştır.

Hasta olan annelerine süt alabilmek uğruna para kazanmak için çalışan iki kardeşin öyküsünü anlattığı “Brundibar” adlı eseri yazarın en çok gurur duyduğu kitabıdır.

10 Haziran 2013 yılı itibari ile google, özel bir animasyon ile Maurice Sendak’ın doğum gününü unutmayarak muhteşem bir Doodle ile edebiyat dünyasının en tanınmış kişisini unutmadığından birçok kişi tarafından hoş karşılandı.

İşte google’nin özel hazırladığı Doodle’si

deogle

Bilgi

Maurice Sendak’ın küçük yaşlarda ressam olmak istediği herkez tarafından bilinmektedir.

Maurice Sendak Eserleri Bazıları

Where the Wild Things Are
Bumble-Ardy
Sign on Rosie’s Door
HarperCollins Children

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git