Maden Kazalarındaki ölümlerin sebepleri nelerdir ?

Maden Kazalarındaki ölümlerin sebepleri nelerdir ?
20 Mayıs 2014 tarihinde eklendi, 1.352 kez okundu.

manisa_soma_faciasi_maden_ocaginda_gocuk_patlama_somadan_canli_yayin_izle_h251397

Belkide Manisanın Soma ilçesinde yaşanan maden faciası olmasaydı,kimsenin aklında olmayacak maden ocağındaki kazalarda ölümlerin daha fazla olmasının nedenleri ve hangi gazların zehirlediği hakkında bilgileri alt kısımda bulabilirsiniz. Kömür ocaklarındaki kazalarda çıkan yangınlar sonrası ortaya çıkan zehirli gazlar ölümlere neden oluyor.

Soma Faicası sonrası 301 kişinin ölümü ile sonuçlanan kaza sonrası birden fazla isim tutuklanırken, yangının söndürülmesi için giriş ve çıkışlar kapatıldı.

Karbondioksit

Normal soluma ile atılan karbondioksit, ortam iyi havalanmıyorsa ortamdaki nitrojen gazıyla da birikerek yüksek yoğunluğa ulaşır ve solunum yolu ile kana geçer, kanın asiditesini bozarak, boğulmaya ve zehirleyici etki ile ölüme neden olur.

Oksijen (eksikliği)

Bir diğer kapalı alandaki yanma sırasında oksijenin azalmasıdır. Özellikle beyin ve kalbin beslenememesi sonucu Uyuklama, sarhoşluk, dikkat dağınıklığı, nefes açlığı, baş ağrısı, baş dönmesi ve baygınlığa neden olur.

Hidrojen sülfür

Yanıcı ve patlayıcı bir gazdır. Çürük yumurta kokusu hissi verir. Kazalarda yüksek oranda solunduğunda beyinde hasara, gözde ciltte yanıklara, akciğer yetersizliği ve buna bağlı ölüme neden olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git