Macbook bilgisayarlarda format nasıl atılır ?

Macbook bilgisayarlarda format nasıl atılır ?
3 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 3.298 kez okundu.

Teknolojik özellikleri ve şık tasarımı ile oldukça fazla kişi tarafından tercih edilen macbook farklı özelliklere sahip dizüstü bilgisayarları ile hızınıza hız katmaya devam ediyor. Özellikle kullanıcıların bilgisayarı başkasına devretme veya çeşitli donma, takılma gibi sorunlarında yedek işleminin ardından nasıl format atacaklarını detaylı ve resimli olarak sizlerle paylaşmaya karar verdik.  Normal windows işletim sistemlerine göre daha kolay bir şekilde Cd’ye ihtiyaç duymadan internet veya recovery imkanı sayesinde mac serisi bilgisayarlarınıza format atmanız oldukça kolay hale geliyor.

Macbook Format Atma Adımları

Bilgisayarınızda önemli verileriniz bulunuyorsa ilk olarak Setting (Ayarlar) kısmında Time Machine seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Tabi bunun başlaması için alt kısımdaki seçeneklere sahip olmanız lazım.

  • Mac’inizdeki bir USB, FireWire veya Thunderbolt bağlantı noktasına bağlı bir harici sabit sürücü
  • Ağınızdaki Time Capsule veya macOS Server
  • Ağınızda bir AirPort Extreme baz istasyonunun USB bağlantı noktasına bağlı bir harici sabit sürücü  bulunması gerekiyor.

Hariciyi diski bilgisayarınıza bağladıktan sonra Time Machine kısmına giriş yaparak “Yedekleme Diski Olarak Kullan” seçeneğini tıklamanız gerekiyor. Eğer yedekleme diskini şifrele seçeneğini seçerseniz bu yedekleri sadece şifreye sahip kişi geri yükleyebilir.

Time Machine yedekleme diskini seçerek harici diskinize yedeklemenizi yapabilirsiniz.  Ayrıca otomatik yedekleme kısmını pasif hale getirerek, şimdi yedekle seçeneği ile anlık olarak yedeklemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Time Machine’in yedekleme işlemini gerçekleştirdiğini  sonraki otomatik yedeklemeye kadar boşta olduğunu bu simgelerden görebilirsiniz. Yedekleme işleminin tamamlandığını   seçeneklerinden görebilirsiniz.

Yedeklemeyi gerçekleştirdikten sonra bilgisayarınıza format atmak için aşağıda yer alan adımları izlemeniz ve yedeği nasıl geri yükleyeceğiniz hakkında resimli olarak anlatımımızı ayrıntıları ile incelemenizde fayda var.

Macbook Format Nasıl Atılır Resimli Anlatım

İlk olarak bilgisayarınızı tam anlamı ile kapattıktan sonra Option-Command (⌘)-R tuşlarına basılı tutarak açma tuşuna basın ve devamında Apple logosunu gördükten sonra tuşlara basmayı bırakın.

İlk olarak “Disk izlencesi” kısmını seçin ve yerleşik sabit diski silin daha sonra bu kısımdan çıkarak tekrar kurulum kısmın gelin. Alt kısımda sabit diski nasıl sileceğiniz gösterilmiştir.

Macos’i Yeniden Yükle seçeneğine tıklayın ve format atma işlemine başlayın. Bilgisayar işlemi tamamladıktan sonra tekrar açılma moduna geldiğinde Command-Q tuşlarına aynı anda basın ve sistemi kapatın.  Bu işlem sayesinde aygıtın yeni sahibi kendi bilgilerini kullanarak kurulumu tamamlayabilir.

Time Machine yedeklemesinden geri yükleme

  • Time Machine’e Geç’i seçin veya Dock’ta Time Machine’i tıklayın.

  • Geri yüklenecek yedekleri bulmak için ekranın kenarındaki zaman eksenini kullanın.
  • Pencere içeriğinin en son değiştiği zamana atlamak için ekrandaki yukarı ve aşağı okları kullabilirsiniz.
  • Doğru yedeği yüklediğinizden emin olmak için dosyayı seçtikten sonra boşluk tuşuna basın.
  • Seçili olan yedeklemeyi yüklemek için Geri Yükle seçeneğine tıklayın.  Diğer seçenekleri görmek için dosyaya tıkladıktan sonra control seçeneğine tıklayın.

Genel olarak ortaya çıkan sorunlarda Option-Command (⌘)-R tuşuna basmanıza rağmen format atma kısmı gelmeyebilir. Bunun için bilgisayarın wifi ağına bağlı olduğundan emin olmanız ve internet ortamından gerekli yükleme dosyalarını yüklemeniz gerekiyor. HDD yada Recovery bölüntüsü zarar gördüğünde yükleme ekranı çıkmayabiliyor. Bunun için imajı USB’ye yazdırıp bununla boot ettikten sonra, Kurulum ekranında disk izlenceleri ile HDD’ni tamamen formatlayıp temiz kurulum yapınız.

Macbook Format Nasıl Atılır Videosu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git