Kurban Bayramı Namazı

Kurban Bayramı Namazı
12 Ekim 2013 tarihinde eklendi, 1.745 kez okundu.

Kurban bayramının arife günü genelde oruçlu olarak ve mezarlık ziyaretleri ile geçirtilerek bayram ibadetleri başlamış olur. Bayram günü her il ve ilçenin müftülüğü tarafından belirtilen saatte bayram namazı kılınır. Bayram namazını Cuma namazı kılma yeterliliğine sahip olan herkes bayram namazını kılmak zorundadır. Bu zorunluluk dinimizce vacip olarak belirtilmiştir. Bayram namazı cemaatle kılınır. Bayram nazmında imam tarafından hutbe okunur bu hutbenin özelliği Cuma namazında namaz arasında okunurken bayram namazında ise bayramdan sonra okunur. Bayram namazlarını da diğer namazlardan farklı olan yönlerinden birisi ise birinci ve ikinci rekâtlarında üçer defa tekbir getirilir.

Birinci rekat; Cemaat toplu halde namaz kılma hazırlıklarını yaparlar ve bayram namazı için; Allah rızası için ramazan bayramı namazı kılmaya uydum hazır olan imama diyerek niyet ederler. İmamın yüksek sesle söylediği ALLAHU EKEBER der sonra aynı şekilde cemaatte söyler ve eller göbek üzerinde bağlanır. Arkasından sessizce Sübhaneke duası okunur. Arkasından üç kere tekbir getirilir.İmama uyularak yapılan tekbirlerin ilk ikisinde eller bağlanmaz aşağıya salınır üçüncü tekbirden sonrasında eller bağlanır. Bu arada imamın okumuş olduğu dualar sessizce eşlik edilir. Arkasın rüku ve secde ile İkinci rekata kalkılır.

İkinci rekat; İmam açıktan fatiha ve bir sure okur. Dualar bittikten sonra ise dört defa tekbir getirilir. Üç tekbirde eller bağlanmaz dördüncü tekbirden sonra rükuya varılıp ardından secde edilir. Oturuşta Ettehiyyatü, Allahumme salli ve Allahumme barik, Rabbena Atina duası okunur. Selamlar verilerek kurban bayramı namazı kılınmış olur.

Ayrıca sitemizde Kurban bayramı namaz saatleri yer almaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git