Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer?
14 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 2.739 kez okundu.

Kulak tıkanıklığı her yaştan herkesin başına gelebilecek yaygın bir rahatsızlıktır. Kulak tıkanıklığına neden olan genel etkenler şunlardan biriyse rahatlıkla doğal yöntemlerle tedavi edilebilir; kulak kiri, östaki borusuna hava akışının engellenmesi, orta kulaktaki basınç farklılıkları, soğuk hava ve sinüs ile ilgili problemler.

Bunların dışında alerji, iç kulak kaynaklı nedenler, orta kulak kireçlenmesi, eklem sorunları, orta kulakta sıvı birikmesi, kulak tümörleri vs… gibi sebeplerden kaynaklanıyorsa doktora başvurmanız gerekmektedir.

Kulak tıkanıklığının belirgin semptomları vardır; duyma kapasitesi azalır, kulakta uğultu oluşabilir, kulağın içinde akıntı hissedilebilir.

Kulak Tıkanıklığını Geçirme Yöntemleri

Kulak tıkanıklığı sinir bozucu olduğu gibi acı verici de olabilir. Kulak tıkanıklığı erken tedavi etmek her zaman olumludur. Bunun için kullanabileceğiniz birkaç kolay yöntem şunlardır.

  • Valsalva Manevrası: Valsalva manevrası ile kulak tıkanıklığında kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Yapmanız gereken, ağzınız ile derin bir nefes aldıktan sonra hem ağzınızı hem de burun deliklerinizi elinizle kapatıp yavaşça nefes vermeye çalışmaktır.
  • Esnemek: Esnemek kulak tıkanıklığı probleminden kurtulmanın bir başka kolay yoludur. Esneyerek kulağınızın içindeki basıncı düşürür ve östaki borunuzu açacak kasları harekete geçirmiş olursunuz.
  • Sakız Çiğnemek: Eğer uçağın yere inmesi ya da bir araçla dağ tepe gibi yüksek yerlerden aşağı inmenin neden olduğu ani bir hava basıncı değişimi nedeniyle kulağınız tıkanmışsa, sakız çiğnemek östaki borunuzu açacak ve kulağınızdaki basıncın serbest kalmasını sağlayacaktır.
  • Sıcak Kompres: Soğuk hava ya da sinüs problemlerinin neden olduğu bir kulak tıkanması sorunu ile karşı karşıya iseniz, kullanabileceğiniz en etkili yöntemlerden biri sıcak komprestir. Sıcak kompres uygularken kullanacağınız nesneyi (bez, havlu vs…) 10 dakika boyunca tıkalı kulağınızın üstüne koyun, bu kulağınızın içindeki ağrıyı geçirir ve varsa kulak içi akıntının boşaltılmasına yardımcı olur.
  • Gargara Yapmak: Sıcak ve tuzlu suyla yapılan gargara kulak tıkanıklığını geçirmek için etkili bir yöntemdir. Su ile tuzu karıştırın, 15 ile 30 saniye arası gargara yapın ve tükürün ve bunu kulak tıkanıklığınız geçene kadar tekrarlayın.

Eğer kulak tıkanıklığınız bu yöntemlerle geçmiyor ise doktora başvurun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git