Kolay Bebek Uyutma Teknikleri

Kolay Bebek Uyutma Teknikleri
13 Mart 2018 tarihinde eklendi, 1.381 kez okundu.

Bebeklerin uyumaları bazen anneler ve çevredeki insanlara sorun yapabilir. Birçok kez çevrenizdekilerin çocuğum bir tek arabada uyuyor, sallamadan uyumuyor dediğini duymuşsunuzdur. Uyku insanlar için fizyolojik bir gereksinimdir. Öncelikle bebeği anlamak gerekmektedir. Siz yorgunken mi daha rahat uyursunuz yoksa hiç enerji harcamamışken mi? Ve ya tüm ışıklar açıkken rahat uyuyabilir misiniz?

Bebeğin Uyumasını Zorlaştıran Durumlar

Araştırmalara göre bebek karanlık ve ya az ışıklı ortamlarda daha rahat uyumaktadır. Bebek anne karnında aydınlık bir ortamda değildir. Bu yüzden bebek ışıklı bir ortamı tanımaz. Eğer bebeğiniz hala gece emzirmelerine ihtiyaç duyuyorsa mümkün olduğunca az ışıklı bir ortamda emzirilmesi gerekmektedir. Bebeğin uyuyacağı ortamın 20-22 derece olması idealdir. Bebeği üst üste çok kalın giydirmek onun uyumasını zorlaştırabilir. Bebek ilk doğduğunda ışığı algılayabilir ama görme mevcut değildir. Üç aydan sonra 50-100 cm uzak mesafeyi görebilir. Bu yüzden bebeğin yanında bulunan eşyalar beşiğe bağlanan oyuncakların uyku sırasında kaldırılması önerilmektedir. Bebeğin çevresindeki oyuncaklar bebeği uyarır ve bebek uyku zamanını anlamayabilir. Bebeğin uyuması sağlamak için hem yeterli kanlık hem de yeterli ısı gerekmektedir.

Uyumaya Geçiş

Bebeği uyutmak için en başta yapılması gereken şey bebeğin gazını almak bir bebek gazı varsa uyuması zorlaşır. Bebeğin gazını almak için çeşitli pozisyonlar vardır. Bebeği omzunuzda sırtı dönük bir şekilde sırtına vurularak, kucağınızda dik oturtup sırtına vurularak, kolunuzda bebeği yüzükoyun bir şekilde sırtına vurularak da çıkartılabilir. Bebeğin aç olup olmadığına bakılmalıdır. Bebek dudaklarını emzik ararmış gibi büzerse eğer aç olduğunu kolaylıkla anlayabiliriz. Bebek boğulmaması için yan yatırılmalıdır çünkü bebek yeni doğduğunda kaslarını kontrol edemez. Bebeğin uyuması için enerji harcaması gerekmektedir. Yeterince enerji harcamayan bebek uyuyamaz ama çocuk aşırı yorulursa da uyuyamaz. Bu yüzden bebeğe gerektiğinden fazla yormamak lazım. Uyku öncesinde bebekle sakinleştirici aktiviteler yapılmalıdır. Örneğin kitap okuma ve ya banyo yapma gibi. Uyumak için yanınıza yatırın (yana dönük şekilde) ona sarılın bu hem ona olan ilginizi belli etmek için hem de onun hareketini daha aza indirgemek için faydalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git