Kış Lastiği Takmayana Ceza Varmı Ne kadar

Kış Lastiği Takmayana Ceza Varmı Ne kadar
14 Aralık 2013 tarihinde eklendi, 1.318 kez okundu.

Mevsim şartlarının değişmesi ve yoğun kar yağışının artmasıyla trafik kazalarındaki oranlarda ki artış gözlerden kaçmıyor. Yerlerin daha kaygan ve kazaların sıklıkla yaşanmasına çözüm olarak, önceki yıllarda uygulanmayan kışlık lastik takılmasını zorunlu hale getiren yasa tasarısı ile beraber, lastik bayilerinde uzun kuyruklar oluşmaya başladı.

Öncelik olarak can kaybını ve maddi hasar kaybını daha alt seviyeye çekmek isteyen Trafik Emniyet Müdürlüğü, kış lastiği takmayan birçok araca farklı yaptırımlar uygulayarak,kış lastiğinin zorunlu olduğunun birkez daha üzerine basıyor. Havalar soğudu, yollarda biriken kar kalıpları buz haline geldi ve yollar oldukça kaygan oluyor, kışlık lastik olmadığı sürece araçların durması oldukça zor gibi görünüyor.

kis-lastigi-ceza

Peki kış lastiği takmayan ve Trafik polisleri kontrolünde denetlenen araçlara ne gibi cezalar kesiliyor ?

Kış lastiği bulunmayan ve yol için gerekli malzemeleri (yedek lastik, zincir, çekme halatı)’nı araçlarında bulundurmayan sürücülere 77,00 Tl cezai işlem uygulananacaktır.

Aşınmış lastikler ve yazlık lastiklerle kış ayında kendi canlarını hiçe sayarak yola çıkan sürücüleri 2014 senesinde çok farklı bir uygulama bekliyor.

Uzun yolculuk yapacak kişiler unutmamalıki trafik polisleri tarafından sıklıkla kış denetimleri başlamış durumda.

lastik derinliği 1.6 milimetrenin altında olan sürücülere 77 TL para cezası uygulanıyor. Ayrıca ağır vasıta araçlarda kış lastiği bulunmaması durumunda trafikten men ediliyor ve yeni kış lastikleri takılmadan araçlar trafiğe çıkarılamıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git